
Moody's понижава кредитния рейтинг на САЩ. Защо?
„Фискалните резултати на САЩ вероятно ще се влошат в сравнение с миналото и в сравнение с други държави с висок рейтинг“
Как данъците оформят пазара на потреблението
Възможността за увеличение на цените на цигарите в България от 1 април, създаде известни притеснения у потребителите. Цените на цигарите варират значително в различните европейски държави, като основен фактор за това са данъчните политики. Ако се приеме новото увеличение от почти 2,40 лв. и акцизът се промени, една кутия цигари ще струва на крайният потребител 6,02 лв. Ето какви са цените на цигарите в останалите европейски държави:
По-последни данни на Statista, през 2022 г. Ирландия оглавява класацията за най-скъпи цигари в ЕС, където пакет от 20 цигари се продава за 13,43 евро. Следва Франция, където същото количество струва 10,19 евро. На трето място застава Финландия, където една кутия цигари ще ви струва 8,6 евро.
Същите данни показват, че най-евтините цигари се продават в България на цена от 2,77 евро. След България е Полша с цени на цигарите от 3,22 евро и Словакия, където кутията струва 3,46 евро.
Разликите в цените на цигарите в Европа се дължат най-вече на различните данъчни ставки, които правителствата налагат върху тютюневите изделия. Във Финландия, например, където цените са сравнително високи, данъците върху тютюна съставляват над 70% от крайната цена на цигарите.
Интересна тенденция, която се наблюдава в Европа, е връзката между цените на цигарите и дела на пушачите. В страните с по-високи цени на тютюневите изделия процентът на пушачите е по-нисък. Въпреки това, цената не е единственият фактор, който влияе върху пушенето. Например, пандемията от COVID-19 доведе до увеличаване на броя на изпушените цигари в някои европейски страни, въпреки високите цени.
Германия е една от страните, в които тютюнопушенето остава широко разпространено. Най-популярни там са марковите цигари, следвани от фино нарязания тютюн. Цената на цигарите в страната непрекъснато нараства през последните десетилетия, като най-сериозен ръст се наблюдава в периода между 2000 и 2005 г.
Данъчната политика в Германия оказва сериозно влияние върху потреблението на тютюневи изделия. С повишаването на цените, консумацията на обложените с данък цигари значително намалява. Докато през 2000 г. в Германия са били пушени средно по 382 милиона цигари дневно, то през 2021 г. тази цифра спада до 197 милиона цигари на ден.
Тези данни показват, че макар цените и данъците да играят роля в намаляването на тютюнопушенето, социалните и икономическите фактори също имат значително влияние върху навиците на пушачите в Европа.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
„Фискалните резултати на САЩ вероятно ще се влошат в сравнение с миналото и в сравнение с други държави с висок рейтинг“
Той е забогатял с 40 млн. долара за година