Какъв може да е животът на Марс?

Свят

Първият британски астронавт разкрива подробности от Космоса

Тим Пийк е част от космическата история на Обединеното кралство. Той беше от Европейската космическа агенция и първият британски астронавт, предприел космическа разходка, пише Financial Times. 

Първата жена и първият цветнокож човек – от САЩ, трябва да стъпят на Луната през 2025 г. Първите европейци, вероятно от Франция, Германия или Италия, най-големите финансисти на ESA, трябва да последват скоро след това. НАСА има планове за постоянни селища на Луната до 2030 г. и мисии с екипаж до Марс. Подобни възможности изглеждат почти фантастични. Но Пийк, слаб, учтив мъж, прекарал голяма част от кариерата си в армията, е убеден: „Абсолютно не виждам да имаме проблем да стигнем до Марс и да създадем безопасни местообитания на Марс.“

Не всеки вижда смисъла. Повечето британци и американци казват, че нямат интерес да отидат на Луната. 

Докато бомбастичното обещание на Мъск за колонизиране на Марс печели заглавия, Пийк говори реалистично за пребиваването в Космоса: „Трябва да преодолеем препятствията да стигнем безопасно до Марс, да кацнем безопасно, да създадем местообитания, където можем да живеем, и след това да увеличим отпечатъците на тези местообитания.“

Снимка: btvnovinite.bg

„Космосът винаги е успявал да преодолее тези политически напрежения, които имаме на Земята“, казва той, цитирайки съвместната американско-съветска мисия през 1975 г. „Дори днес има западни астронавти, които се обучават в Стар Сити, близо до Москва и имаме руски астронавти които все още летят на SpaceX. На МКС, въпреки геополитическото напрежение, „руският сегмент напълно зависи от сегмента на САЩ и обратно“, казва той.

Новите европейски стажанти-астронавти включват Джон Макфол, лекар, който загуби десния си крак при инцидент с мотоциклет и който, ако успее, ще бъде първият параастронавт. „Космосът е среда, която напълно изравнява игралното поле. Никой човек не е идеално пригоден за космоса. Това, което може да бъде увреждане тук на Земята, може да бъде способност в космоса“, казва Пийк. 

Отиването в космоса означава да преминете през „бърз процес на стареене“, с по-голям натиск върху мозъка и стрес върху зрението. „Единственото нещо, с което винаги ще живеете, е дозата радиация, която сте получили.“, казва Пийк. Той е на 50. Дали продължителността на живота му е същата като на човек, който не е бил в космоса? „Не сме имали много астронавти, прекарали шест месеца в космоса, които са оцелели до 80, 90 години, така че трябва да разгледаме дългосрочното въздействие. Има по-големи въпроси за това дали хората могат да живеят години в космоса или дори да се възпроизвеждат там", добави той.

Снимка: NASA

Това, което е ясно е, че животът в селищата на Луната и Марс „няма да бъде удобен“. На Марс хората вероятно ще трябва да живеят под земята. 

В НАСА вече са одобрили първоначалните разработки на архитектурната компания AI Space Factory. Архитектите от компанията предлагат да се строят домове от марсианска земя. Такъв подход ще позволи да се намали времето и стойността на строителството, тъй като няма да се налага да се превозват материали от Земята. Сградите ще наподобават огромни вази или кошер за пчели. Такава форма е съобразена с атмосферното налягане на Марс.

Сградите ще имат външна обвивка, която ще е способна да ги защити от силните ветрове и вътрешна, която ще е част от интериора. Предполага се, че всяка такова жилище ще е пригодено за обитаване от четири човека, като ще има достатъчно общо пространство. 

Какво получават космическите туристи? За тези, които се качват с Blue Origin на Джеф Безос или Virgin Galactic на Ричард Брансън, за няколко минути, „ще получите това изживяване на безтегловност, ще видите чернотата на космоса, ще видите кривината на Земята. Но космическата станция е повече от четири пъти по-висока и вие сте в постоянна орбита около планетата.“

И така струват ли си пътуванията на Virgin Galactic за 450 000 долара? "За мен космическите полети трябва да са свързани с научни изследвания, трябва да има полза от тях за хората на Земята.“, казва още Пийк.

Мартин Рийс, британският кралски астроном, твърди, че обществено финансираните човешки астронавти ще бъдат излишни, тъй като роботите могат да изследват космоса по-евтино. „Мисля, че ще бъде обратното“, казва Пийк. „Ако превъртите 500 години напред, ако човешкият вид оцелее, мисля, че ще намерите много хора, живеещи в космоса, или на космически станции, или на небесни тела.“

Мъск иска хората да станат мултипланетни, за да се предпазят от апокалипсис на Земята; Безос твърди, че Космосът може да бъде мястото, където хората изнасят своите най-замърсяващи дейности; други търговски играчи искат да копаят ресурси. Коя обосновка е най-убедителна? Пийк подчертава едно: „Луната ще ни разкаже страшно много за нашата планета.“

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст