1 USD
1.73067 BGN
Петрол
65.02 $/барел
Bitcoin
$108,950.0

Как социалната мрежа X стана инструмент за политическо влияние?

След придобиването й от Илон Мъск, социалната мрежа е изгубила почти 80% от пазарната си стойност

Като бизнес начинание, притежанието на X (преди известен като Twitter) от страна на Илон Мъск досега се оказа катастрофа - откакто той придоби компанията в края на 2022 г., според някои оценки социалната мрежа е загубила близо 80% от стойността си, пише The Guardian.

  • Как Илон Мъск създава политически скандали?
  • Използва ли се социалната мрежа X за намеса в политиката на други страни?

Сега платформата претърпя и срив, от които се оплакаха хиляди потребители, които останаха без достъп до приложението.Според сайта за проследяване на прекъсвания DownDetector, над 2200 потребители са подали сигнали за проблеми в пиковия момент на сривa.

Платформата беше временно недостъпна както на настолни компютри, така и на мобилни устройства, предизвиквайки вълна от недоволство в интернет. Услугите вече са възстановени и платформата функционира нормално.

Като политическо начинание обаче, покупката на платформата може да се окаже едно от най-хитрите вложения за всички времена. Всяка седмица платформата изглежда подсилва дадена новинарска тема, която бързо започва да доминира в консервативния обществен дебат – а често и в основния медиен поток – с реални политически последици.

Понякога това са провокативни конспиративни теории, като например фалшив слух, че имигранти ядат котки и кучета – който се превърна в основна тема преди президентските избори в САЩ и доведе до бомбени заплахи и тормоз над хора.

Понякога X – често с помощта на самите публикации на Мъск – издига истории, основани на факти, но силно поляризиращи – за нелегална имиграция, разхищения в бившето управление, измами с визи, демографски срив, смяна на пола при младежи или натиск върху свободата на словото в социалните мрежи – които се възприемат като пренебрегнати или омаловажени от традиционните медии.

Мъск, който е настроил алгоритъма на X така, че да подсилва собствените му публикации, често задава тона на обществените разговори. С един единствен ретуит – често придружен само от няколко думи („Интересно е“) или емоджи – той може да покаже публикация на анонимен или малко познат акаунт на над 210 милиона свои последователи.

През последната година той често твърди, че X е „истинската преса“. Обича да казва на потребителите на платформата: „Вие сте медиите сега.“

След президентските избори в САЩ около 2,7 милиона души са напуснали X, включително много известни журналисти, анализатори и леви потребители на социални мрежи, които преминаха към алтернативи като Bluesky. Но X – чието политическо съдържание в момента е почти изцяло дясно ориентирано и варира от умерено консервативни до откровени неонацисти – не само че не е изчезнал, а изглежда по-силен от всякога.

Позицията на Мъск в администрацията на Тръмп започна като шега в Twitter, но днес Мъск използва X като платформа за агресивни намеси не само в американската, но и в международната политика. Той подкрепи крайнодясната партия AfD в Германия и многократно атакува британската Лейбъристка партия. По време на антимигрантските безредици във Великобритания миналата година той заяви, че премиерът на страната защитава интересите на имигрантите за сметка на местните граждани. Мъск поддържа и близки отношения и с крайнодясният италиански премиер Джорджа Мелони.

Една от най-интересните черти на X като новата „първа страница“ на консервативния интернет е способността му да превръща истории, които не са непременно новини, в основни теми.

Наскоро министър от британското вътрешно министерство отказа да открие национално разследване за мюсюлмански банди за сексуално насилие над деца – което стана повод темата отново да излезе на преден план. Но в X не е нужно историята да е нова, за да се превърне във водеща.

Важно е не толкова, че скандалът не е „нов“, а че е нов за много хора, които го чуват за първи път – особено американски и някои британски потребители, които са шокирани не само от мащаба на насилието и липсата на отчетност, но и от факта, че никога преди не са чували за случилото се.

Мъск използва инерцията от скандала, за да намекне, че британците трябва да подкрепят крайнодясната партия „Реформа“ на Найджъл Фараж. Той също така призова за освобождаване на крайнодесния активист Томи Робинсън – който в момента е в затвора за неуважение към съда и от когото дори Фараж се опитва да се дистанцира.

Сара Роуботъм – една от първите, обърнали внимание на скандала със сексуалния тормоз над деца – поставя под въпрос „мотивите на Мъск да се намесва“.

„Интересът му изглежда чисто политически. Човекът, когото се опитва да атакува, е Киър Стармър – това е политически удар, който няма нищо общо с жените и момичетата, които са били системно малтретирани“, казва тя пред The Guardian.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM  

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук