1 USD
1.87448 BGN
Петрол
75.83 $/барел
Bitcoin
$96,609.5

Къде в Европа се взимат най-високи пенсии и къде е България в класацията?

В много държави доходът от пенсия е значително по-нисък от доходите от работа преди пенсиониране

Пенсиите в ЕС възлизат на около три пети от трудовия доход в края на кариерата. В много европейски страни този процент пада под 50%, което прави все по-трудно за пенсионерите да поддържат приличен стандарт на живот.

В много държави доходът от пенсия е значително по-нисък от доходите от работа преди пенсиониране. Това затруднява много възрастни хора да поддържат стандарта си на живот след пенсиониране. Почти всеки шести пенсионер е изложен на риск от бедност в ЕС, като процентът нараства от 12% през 2013 г. на 15,5% през 2023 г., съобщава Euronews.

И така, как се сравняват пенсиите с доходите от работа преди пенсиониране в цяла Европа? В кои страни пенсионерите получават най-високия и най-ниския дял от трудовите си доходи в края на кариерата?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

През 2023 г. съвкупният коефициент на заместване в ЕС е бил 58%. Това означава, че човек, който е спечелил 100 евро на възраст между 50 и 59 години, ще получи 58 евро доход от пенсия на възраст между 65 и 74 години.

В ЕС това съотношение варира от 35% в Хърватия до 78% в Гърция.

Испания (77%) и Италия (75%) следват Гърция на върха, докато Португалия също надхвърля средното за ЕС със съотношение от 61%.

На дъното Литва (36%) и Ирландия (39%) следват Хърватия, съставлявайки трите страни със съотношения под 40% в ЕС.

Сред икономиките на „Голямата четворка“ в ЕС Германия има най-нисък пенсионен доход спрямо приходите от работа в края на кариерата – 49%, докато Франция (59%) е малко над средното за ЕС. Междувременно Испания и Италия се нареждат сред първите три с над 75%.

Южноевропейските страни имат най-висок пенсионен доход спрямо доходите от работа в края на кариерата, докато източните и балтийските страни имат най-ниските съотношения.

В 11 държави-членки на ЕС пенсиите представляват по-малко от половината от средните доходи на хората към края на трудовия им живот. Сред тях са Германия (49%), Белгия (48%) и Дания (47%).

Страните кандидатки за членство в ЕС – Сърбия (46%), Черна гора (38%) и Албания (37%) – също имат по-ниски съвкупни коефициенти на заместване, приравнявайки се по-близо до източноевропейските страни.

Съвкупното съотношение на заместване също варира според пола. В ЕС мъжете (60%) са получили три процентни пункта повече от жените (57%).

„Въпреки че разликата между средните пенсии на мъжете и жените продължава да намалява, размерът на пенсията и пенсионното покритие свидетелстват за трайни неравенства“, се отбелязва в доклада за адекватността на пенсиите на Европейската комисия и Комитета за социална защита.

Снимка: Bulgaria Wants You

В една трета от страните-членки на ЕС това съотношение е по-високо за жените, отколкото за мъжете. Например в Германия пенсиите възлизат на 54% от доходите в края на кариерата за жените, в сравнение с 46% за мъжете.

Тази тенденция може да се види и в Дания и Ирландия, където съотношението е в полза на жените с 6 процентни пункта.

Испания и Португалия са най-неблагоприятните страни за жените пенсионери. В Испания общият коефициент на заместване е 63% за жените, значително по-нисък от 83% за мъжете. По подобен начин в Португалия жените имат съотношение от 50% в сравнение със 71% за мъжете, което означава, че жените пенсионери са получавали 30% по-малко от мъжете.

Кои държави предлагат най-високи пенсии?

В Европа съществуват значителни различия в пенсиите. През 2021 г. средният месечен брутен разход за пенсия за старост на бенефициент варира от 226 евро в България до 2575 евро в Люксембург. Средната стойност за ЕС е 1294 евро.

В номинално изражение западноевропейските и северноевропейските страни имат най-високи пенсии, водещи в класацията, докато източноевропейските и югоизточноевропейските страни са склонни да имат много по-ниски пенсионни разходи на човек.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.