Къде в Европа се говори най-добре английски и къде най-зле?

Къде се намира България в класацията

Тъй като английският е най-разпространеният втори език в света, той често е единственият вариант за комуникация, докато научите местния език.

И така, къде в Европа ще ви разберат най-добре и в кои страни се нуждаете от владеене на местен език още от самото начало?

Всяка година глобалната образователна компания Education First (EF) класира най-добрите страни, когато става въпрос за владеене на английски език в своя индекс за владеене на английски език (EPI). Анализирайки резултатите от 2,2 милиона възрастни, които са взели стандартните тестове по английски на EF през 2022 г., той дава на всяка страна оценки до 800 точки.

Снимка: Getty Image
Ето как се справя Европа през 2023 г.

Както и през 2022 г., Нидерландия отново зае първото място с 647 точки, като нейните жители доказаха, че имат най-добрите умения по английски, като  втори език както в Европа, така и от 113 страни по света.

Другите страни с високо ниво на компетентност при владеенето на английски са Австрия, която се нарежда на 3-то място в световен мащаб с 616 точки. Северните страни Дания, Норвегия и Швеция доминират в списъка на следващите три места, следвани от Белгия, Португалия, Германия, Хърватия и Гърция.

Европейските страни с „високо владеене“ на английски включват още Полша (13-то място в световен мащаб), Финландия, Румъния, България, Унгария, Словакия, Литва, Люксембург, Естония, Сърбия, Чехия и Швейцария (30-то място).

Някои от най-популярните туристически дестинации в Европа обаче имат само „умерено владеене“ на английски език.

Франция падна надолу в скалата от 2021 г., когато се намираше в категорията „високо владеене“ на 31-во място в световен мащаб. През 2022 г. страната спадна до „умерено владеене“ с 541 точки, което я поставя на 34-то място. Тази година тя падна до 43-то място в световен мащаб и 34-то в Европа с 531 точки.

С 535 точки Италия и Испания също попаднаха в категорията „умерено владеене“, достигайки общо 35-то място в световен мащаб или 32-ро и 33-то в Европа – подобно на позициите им през 2022 г.

Те бяха победени от Грузия и Беларус, на 32-ро и 33-то място в световен мащаб. Други европейски страни в категорията „умерено владеене“ включват Молдова (35-то място), Албания, Русия, Украйна и Армения (48-мо).

Местата, където може наистина да ви е трудно да бъдете разбрани, включват Турция (66-то място) и Азербайджан (83-то място) – и двете попадат в категорията „ниско владеене“.

Снимка: iStock

Въпреки че Испания, Италия и Франция се класират по-ниско от много европейски страни, владеенето на английски е високо в техните столици.

Въпреки че Европа доминира в горната част на индекса, той установява, че уменията по английски език на континента са се понижили тази година, като редица страни с високо и много високо ниво на владеене на езика отчитат малко по-ниски резултати. Като цяло обаче европейските страни показват стабилно подобрение в дългосрочен план.

Според данни на Европейската комисия от 2018 г. само 32% от 15-30-годишните във Великобритания заявяват, че могат уверено да четат и пишат на два или повече езика.

Това бледнее в сравнение със средните 80% в държавите-членки на ЕС. Във Франция 79% от анкетираните казват, че могат да четат и пишат на два или повече езика, в Испания 85% и в Италия 90%.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст