1 USD
1.88187 BGN
Петрол
77.54 $/барел
Bitcoin
$96,783.8

Къде в Европа домакинствата са най-благосъстоятелни и къде се намира България?

Турция изпреварва девет страни от ЕС по материално благосъстояние

 

Действителното индивидуално потребление на глава от населението, изразено в PPS, служи като основен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата. Този показател разкрива значителни различия в Европа, показващи различия в жизнения стандарт. Euronews Business разглежда по-отблизо тези различия.

  • Сред „голямата четворка“ на ЕС Германия се представи най-добре
  • Турция изпреварва девет страни от ЕС по материално благосъстояние

Дефинирането на благосъстоянието не е лесно. Сравняването на благосъстоянието между страните е още по-трудно. Материалното благосъстояние е по-измеримо, но остава сложно. Базираното на паритета на покупателната способност (PPP) действително индивидуално потребление (AIC) на глава от населението се използва широко като индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Според Евростат AIC включва „всички стоки и услуги, които домакинствата използват, независимо дали са закупени и платени директно от домакинствата, от правителството или от нестопански организации“. 

И така, кои страни в Европа имат най-високи нива на материално благосъстояние? Euronews Business първо проучва страните членки на ЕС, а след това разглежда наличните данни от страните кандидатки за членство в ЕС и Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ).

Люксембург оглавява списъка, а Унгария и България са най-ниско

През 2023 г. действителното индивидуално потребление на глава от населението, изразено в стандарти на покупателна способност (PPS), варира от 70% от средното за ЕС в България и Унгария до 136% в Люксембург, като средната стойност за ЕС е 100 в 27-те държави членки.

Това означава, че материалното благосъстояние на домакинствата е с 36% над средното за ЕС в Люксембург и с 30% под средното за ЕС както в Унгария, така и в България.

Девет държави регистрират AIC на глава от населението над средното за ЕС. В допълнение към Люксембург те включват Германия (119%), Холандия (119%), Австрия (114%), Белгия (113%), Дания (108%), Франция (106%), Швеция (106%) и Финландия (105%).

Сред „голямата четворка“ на ЕС Германия се представи най-добре, като раздели второто място с Холандия. Във Франция материалното благосъстояние на домакинствата е с 6% над средното за ЕС. Италия се доближава до средното за ЕС, докато Испания регистрира най-ниско благосъстояние, с 9% под средното за ЕС.

В долния край на ЕС Латвия, Естония, Хърватия и Словакия следват България и Унгария с материално благосъстояние на домакинствата с повече от 20% под средното за ЕС.

Страните кандидатки са под средното за ЕС

И трите страни от ЕАСТ отчитат по-високо материално благосъстояние от средното за ЕС. Норвегия надвишава средното за ЕС с 24%, докато Швейцария е с 16% над.

AIC на глава от населението е под средното за ЕС във всичките шест страни кандидатки, като Турция се откроява като извънредна сред тях. В Турция материалното благосъстояние на домакинствата е с 16% под средното за ЕС, в сравнение с 36% по-ниско в Черна гора, втората страна кандидатка с най-добри резултати.

Турция изпреварва девет страни от ЕС по материално благосъстояние

Материалното благосъстояние на домакинствата в Турция, което е 84% от средното за ЕС, е по-високо от това на девет страни от ЕС, включително Полша (83%), Чехия (81%) и Гърция (80%).

Тази цифра е под 50% в Северна Македония, Босна и Херцеговина и Албания.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст