
Централните банки вече предпочитат злато, евро и юани пред долара
Еврото и китайският юан са най-големите печеливши от отдръпването от щатския долар
Планът на Мъск може да проработи само ако се поучи от най-успешните ''политически разрушители''
След кратка пауза Илон Мъск отново прави опит да се качи на политическата сцена, обещавайки да провали междинните избори с нова „Американска партия“, която ще се бори за тесен кръг от федерални длъжности и ще се стреми да контролира баланса на силите в Конгреса.
Това е смел план, ако Мъск се ангажира с него, което в никакъв случай не е сигурно. Съюзът му с президента Тръмп продължи по-малко от година.
И така, как би изглеждал един сериозен опит за осъществяване на този план? Обичайната фантазия на трета партия във Вашингтон включва намирането на кандидати-еднорози, които могат да претендират за идеологическия център и да обединят умерени хора, склонни да решават проблеми, от всички страни. Това е рецепта за провал в разделена страна, където повечето американци са избрали страна.
Планът на Мъск може да проработи само ако той се поучи от най-успешните политически разрушители, включително Тръмп и Бърни Сандърс, и идентифицира местата, където и двете политически партии пренебрегват реалните предпочитания на избирателите. Това означава да не се намира средна точка в ляво-десния спектър, а по-скоро да се вземат предвид проблемите извън стандартното меню „Д срещу Р“.
Тръмп изгради политическия си възход върху три области на политиката, в които голяма част от електората се чувстваше непредставена: имиграция, търговия и глобална сигурност. Той отхвърли консенсуса от ерата на Клинтън и Буш по всичките три.
За да има новата партия на Мъск цел, тя трябва да намери подобни идеологически възможности, пише Politico
Ето три, които може би имат смисъл:
Тръмп разби търговската политика на САЩ и реорганизира националната политика около протекционизма. В известен смисъл той беше твърде успешен. Сега вече няма голяма партия, която последователно да подкрепя намаляването на търговските ограничения и да защитава свободната търговия като сила на доброто.
Повечето американци казват, че се притесняват от прекомерните разходи и дълга на правителството. Нито една от големите партии не е надеждна по този въпрос. Администрацията на Байдън увеличи размера на правителството, не успя да въведе обещаните увеличения на данъците за богатите и предложи повишаване на данъците само за да финансира по-големи разходи. Междувременно републиканците поставят данъчните облекчения пред фискалната отговорност при всяка възможност в продължение на четвърт век.
И двете партии заявяват, че искат Съединените щати да надминат Китай и да доминират през този век. Що се отнася до научните изследвания и технологичната конкуренция, републиканците и демократите са склонни да подчинят тази цел на фракционната и културната политика.
Въпреки репутацията си, Мъск би могъл да бъде магнит за този политически ток: такъв, който казва, че Съединените щати трябва да спечелят бъдещето, като натрупат цялата интелектуална и индустриална мощ, която могат да съберат, използвайки всеки наличен политически лост - включително данъчния кодекс, търговските споразумения, имиграционната политика, енергийното регулиране и други.
Дали всичко това е дневен ред на Американската партия на Мъск? Вероятно не. Не е ясно дали партията ще съществува в някаква организирана форма или дали Мъск изобщо е способен да изпълнява дисциплинирана политическа стратегия.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Еврото и китайският юан са най-големите печеливши от отдръпването от щатския долар
Столична община и Waze си партнират в начинанието