
Apple пусна iOS 18.4 и предупреди да се инсталира веднага
Новата актуализация поправя 62 уязвимости в сигурността на iPhone
Законна или не е практиката му според американски съд?
Милиардерът Илон Мъск раздаде чекове от 1 милион долара на избиратели в Уисконсин, а върховният съд на щата отказа да се намеси. Мъск обяви наградата по-рано тази седмица, преди силно оспорваните избори за Върховен съд на Уисконсин, които ще се проведат във вторник.
Главният прокурор на Уисконсин - демократът Джош Каул заведе дело, за да спре раздаването с аргумента, че Мъск нарушава щатския закон, който забранява подаръците в замяна на гласове.
Надпреварата, която може да прехвърли контрола върху върховния съд на щата на републиканците, се превърна в най-скъпите съдебни избори в американската история. Каул твърди, че раздаването на пари е незаконен опит за купуване на гласове. Адвокатите на Мъск отговориха, че Каул „ограничава политическата реч на Мъск и ограничава правата му според Първата поправка“.
След като две по-ниски инстанции застанаха на страната на Мъск, Каул помоли върховния съд на щата за 11-часово отлагане. Но висшият съд единодушно отказа да разгледа делото. Мъск и президентът Доналд Тръмп подкрепиха консервативния кандидат, съдията от окръг Уокеша Брад Шимел, с надеждата да обърнат либерално ориентирания съд. Съдия Шимел се състезава срещу съдията от окръг Дейн Сюзън Крауфорд, която е одобрена от либералните съдии на Върховния съд на щата.
Адвокатите на технологичния титан Tesla също твърдяха, че на съдиите, които публично са подкрепили съдия Крауфорд в надпреварата за Върховния съд, трябва да бъде забранено да се произнасят по въпроса, твърдейки, че това е въпрос на пристрастия. Надпреварата за Върховния съд на Уисконсин се разглежда от политически наблюдатели като референдум за втория мандат на Тръмп, само месеци след встъпването му в длъжност.
Освен това идва преди последващи дела, които ще се изправят пред съда относно правата на жените да правят аборт, преразпределение на Конгреса и правила за гласуване, които биха могли да повлияят на междинните избори през 2026 г.
Мъск е дарил 14 милиона долара за кампанията на съдия Шимел, тъй като надпреварата се оказва най-скъпата съдебна битка в историята на страната с 81 милиона долара общи разходи.
Въпреки подкрепата си, съдия Шимел изглежда се дистанцира от Мъск през последните дни, като каза през Milwaukee Journal Sentinel в петък, че няма планове да присъства на митинга.
„Нямам представа какво прави той. Нямам представа какво представлява този митинг“, каза съдия Шимел пред вестника.
Това не е първият път, когато Мъск обявява подарък за гласоподавателите. Миналата година той предложи по подобен начин парична награда от 1 милион долара на ден на избиратели в Уисконсин и шест други щата, ако подпишат петиция в подкрепа на Първа и Втора поправка. Съдия в Пенсилвания по-късно постанови, че раздаването е законно, като каза, че прокурорите не са успели да докажат, че е била незаконна лотария.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Новата актуализация поправя 62 уязвимости в сигурността на iPhone
от 1 май годишната винетка става 97 лева
Лекарите са имплантирали устройството в мозък на жена като част от клинично изследване