Висока инфлация: Все още ли е изгодно да се пазарува в Турция?
Как вървят цените на основни стоки към момента
Проруският молдовски регион остана без руски газ след като Украйна прекрати транзита от 1 януари
Проруският молдовски регион Приднестровие претърпява голям удар, след като Украйна прекрати споразумението за транзит на руски газ през територията си. Спирането на доставките за отцепилия се регион на Молдова Приднестровието наложи затварянето на всички индустриални компании с изключение на производителите на храни.
Проруският лидер на Приднестровието Вадим Красноселски каза, че регионът има запаси от газ, които могат да стигнат за 10 дни ограничена употреба в северните части и 20 дни в южните части.
По информация на Reuters, Приднестровието – въпреки връзките си с Москва и присъствието на 1500 руски войници там – остана без снабдяване.
Местната енергийна компания „Тирасполтрансгаз“ (Tiraspoltransgaz) спря отоплението и топлата вода на домакинствата в сряда и призова семействата да се топлят, като се събират в една стая, покриват прозорците със завеси или одеяла и да използват електрически нагреватели.
По статистика от 2004 година, от 79 520 българско население 13 858 души (2,5 %) живее в Приднестровието. По-голямата част от тях са в село Паркани, което е най-голямото българско селище извън границата на Република България, според Уикипедия.
Ден преди настъпването на Новата 2025 г. „Тирасполтрансгаз“ предупреди потребителите да помислят за по-рационално използване на газа и наличните запаси.
„Никакво отопление на газ“
Компанията забрани категорично да се използват газови печки за отопление под предтекст, че „при изгаряне на природен газ се отделят сажди — невидими и изключително опасни, като това това може да доведе до отравяне и до фатален изход“.
„Например при концентрации от 0,08% въглероден оксид вече се появяват главоболие и задушаване, а при 0,32% смъртта настъпва в рамките на 30 минути. Затова е важно да осигурите постоянен приток на чист въздух и да използвате газовите уреди стриктно според инструкциите им“, казват от компанията.
„Гответе на слаб огън“
Според компанията прекомерният пламък не само не ускорява готвенето, но и увеличава консумацията на газ. Огънят, който не надхвърля дъното на съда, се счита за оптимален. Например, когато готвите супа след като кипне, можете да намалите силата на пламъците - това няма да повлияе по никакъв начин на вкуса на ястията, но ще помогне да спестите пари.
„Изберете правилното ястие“
Дебели съдове за готвене — вашият най-добър помощник в пестенето на газ. Тенджери и тигани с твърдо дъно разпределят равномерно топлината, ускорявайки процеса на приготвяне. Например, чугунените съдове са идеални, тъй като запазват температурата за дълго време.
„Покрийте тиганите с капаци“
Без капак готвенето става по-малко ефективно: топлината излиза във въздуха и губите повече време и газ. Едно просто правило - гответе макарони, супи или картофи под капак - ще ускори процеса и ще намали разходите.
„Планирайте готвенето си“
Гответе няколко ястия наведнъж. Например, докато супата се готви, можете да запечете плодове или месо във фурната. Това не само спестява газ, но и намалява общото време в кухнята.
Спазването на тези препоръки ще ви позволи рационално да използвате газ, да сведете до минимум неудобствата по време на повреди и най-важното - да защитите семейството си. Пестете ресурси – това е важно за всички!
Как вървят цените на основни стоки към момента
През 2024 г. общо са регистрирани около 121 300 производства по несъстоятелност
Ще направи ли рекорд в построяването на магистрали?