
Дните на TikTok изтичат: Oracle ли ще поеме управлението?
Oracle се очертава като водещ кандидат досега
Световните океани са пресечени от приблизително 600 интернет кабела
Подводните оптични кабели са гръбнакът на глобалния интернет. Те пренасят 99% от междуконтиненталния трафик на данни, превръщайки инфраструктурата в центъра на геополитическото триене, като технологичните гиганти инвестират милиарди в установяването на свои собствени връзки.
Според данни на аналитичната компания TeleGeography, цитирано от Forbes, световните океани са пресечени от приблизително 600 интернет кабела с обща дължина около 1,5 милиона километра. Кабелите са с различна дължина - връзката CeltixConnect между Ирландия и Великобритания е дълга само около 130 километра, докато 20 000-километровият кабел Asia America Gateway свързва страните от Югоизточна Азия и Китай със западното крайбрежие на Съединените щати през Тихия океан.
В момента най-дългият подводен интернет кабел е 2Africa, който с дължина над 45 хиляди километра опасва Африка и я свързва с Европа и Близкия изток. Консорциумът от инвеститори в проекта включва китайската телекомуникационна компания China Mobile International (CMI), други телекомуникационни компании и американския собственик на социални медии Meta.
Кабелите на морското дъно традиционно се полагат от оператори на телекомуникационни мрежи, но днес най-големите инвеститори включват четири американски технологични гиганта – доставчикът на софтуер Microsoft, собственикът на Facebook и Instagram Meta и Amazon, които заедно заемат повече от половината от честотната лента на тези връзки: според доклад на Австралийския институт за стратегическа политика техният дял е нараснал от 10 на 70% през последното десетилетие.
Първият подводен оптичен кабел е положен на дъното на Атлантическия океан през 1988 г. През 90-те години операторите на телекомуникационни мрежи обикновено финансират изграждането на връзки, като се обединяват в консорциуми, след което продават честотна лента на потребителите.
Има няколко компании, които са специализирани в производството и полагането на кабели на морското дъно с помощта на кораби, пригодени за тази цел. Четирите най-големи са Alcatel Submarine Networks (ASN), които Nokia продаде на френската държава миналия ноември, американската Subcom, която започва своя път като производител на корабни въжета, японската NEC Corporation и китайската HMN Tech.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Oracle се очертава като водещ кандидат досега
Слав Монов сменя Дамян Войновски
Ето каква е прогнозната сума за джакпота