
Целта на Сам Алтман е ChatGPT да помни „целия ти живот“
Младите хора вече почти не взимат житейски решения без ChatGPT
Имотите достигат до 10 000 евро на квадратен метър
В Германия разходите за жилище стават все по-високо за повечето домакинства. Според данни на Евростат германците харчат средно около 25% от доходите си за наем или за погасяване на кредит.
Средният дял на разходите за жилище през изминалата година е бил 24,5%, включително за плащаме на наем и собствено жилище, но процентът постоянно се увеличава. При хората в риск от бедност този процент е 43,8%, или почти всяко второ евро. Този дял е с 5,3 процентни пункта над средното за ЕС. Ако се съпоставят разходите за жилище на гражданите спрямо доходите - жилищата почти никъде в Европа не са толкова скъпи. В страни като Франция, Австрия и Нидерландия тези разходи са по-ниски.
Основна причина за това развитие е спадът в броя на новопостроените сгради. През 2024 година са завършени само 260 000 апартамента, а през 2025 - се очаква още по-нисък брой – под 230 000.
Най-голямо увеличение е отчетено при жилищата в Берлин (8,5%), Есен (8,2%) и Франкфурт (8,0%). Значителен ръст има и в Лайпциг (7,3%) и Дюселдорф (7,2%). Според данните търсенето на жилища остава високо въпреки цените. Недостигът на нови жилища ще продължи да поддържа натиска върху наемите и през 2025 година.
Проучване на Германския икономически институт показва, в Мюнхен средната цена на квадратен метър за наем на жилище е около 18 евро, а цените на недвижимите имоти могат да достигнат до 10 000 евро на квадратен метър в централните райони. Това прави града един от най-скъпите пазари на недвижими имоти не само в Германия, но и в цяла Европа.
За разлика от Бавария, най-евтините места за живеене са окръг Фогтланд в Саксония и град Грейц в Тюрингия, които са с 9,5% под средното за страната. Средната цена на квадратен метър за наем на жилище в Грейц е около 5 евро, а цените на недвижимите имоти са значително по-ниски, като достигат около 1 500 евро на квадратен метър.
През 2024 година по-висок среден дял на жилищните разходи е отчетен само в Дания (26,3%) и Гърция (35,5%), докато Швеция е на приблизително същото ниво като Германия. Най-ниски стойности има в Кипър (11,4%), Малта (12,5%), Италия и Словения (по 13,6%). Средното за ЕС е 19,2%.
В България отделяме 14% от доходите ни за жилищни разходи. Към тях може да спада както наем, така и изплащане на кредит. Данните сочат, че българите са от европейците, отделящи най-малко пари за имоти.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Младите хора вече почти не взимат житейски решения без ChatGPT
Официалният уебсайт гласи: „Бъдещето няма да чака, нито пък ние"
CarPlay Ultra е съвместим с iPhone 12 или по-нов модел, работещ с iOS 18.5