Първата в света AI камера хваща шофьорите в нетрезво състояние
Новата технология засича шофьори под въздействие на алкохол и наркотици
Галактиката е на 13 милиарда светлинни години
Космическият телескоп Джеймс Уеб (JWST) на НАСА засне изумително изображение на галактика, която може да показва как е изглеждала нашата собствена в първите си мигове. Това откритие не само вълнува учените, но и носи празнично настроение със своите искрящи цветове.
„Просто обичам искрящата галактика с нейните коледни светлини, които блестяха, когато Вселената беше само на 600 милиона години“, сподели проф. Катрин Хейманс, кралски астроном на Шотландия, пред BBC News.
„Коледна“ галактика на 13 милиарда светлинни години
Изображението, заснето от JWST, показва десет звезди с различни цветове, приличащи на коледни елхи, разпръснати из космоса. Учените нарекоха тази галактика Firefly Sparkle („Искряща светулка“), защото наподобява рояк разноцветни светулки.
Това е първият път, когато астрономите успяват да наблюдават как звезди се събират, за да образуват галактика като нашия Млечен път. Това дава ключови улики за ранните етапи на формиране на Вселената.
„Тази галактика се формира тухла по тухла. Галактиките, които обикновено виждаме около нас, вече са завършени, но тук за първи път виждаме процеса на сглобяване“, обяснява д-р Ламия Моула от колежа Уелсли в Масачузетс, която ръководи изследването.
Какво разкрива „Firefly Sparkle“?
Ранните звезди в галактиката блестят в различни цветове, защото са на различни етапи от развитието си. Според д-р Моула „ранният живот на галактиките е изключително активен – раждат се нови звезди, умират масивни звезди, а около тях има газ, прах, азот и кислород, които създават прекрасни цветове.“
Учените са установили, че светлината от „Firefly Sparkle“ е на повече от 13 милиарда години. Тя идва от време, близо до създаването на Вселената, което я прави една от най-старите и далечни галактики, заснети досега.
Гравитационни лещи – космическото чудо
Заснемането на толкова далечна галактика е възможно благодарение на феномен, наречен "гравитационни лещи". Клъстер от галактики между „Firefly Sparkle“ и телескопа изкривява пространство-времето, като усилва светлината и я прави видима.
„Този процес действа като гигантска лупа, позволявайки ни да видим невероятни детайли за първите галактики“, обяснява д-р Картейк Айер от Колумбийския университет.
Научен пробив с празничен дух
Проф. Хейманс нарече откритието „разкошно, научно важно и изключително празнично“. „Удивително е, че можем да видим толкова назад във времето и да наблюдаваме първите фази на формирането на галактики по такъв красив начин“, добави тя.
*Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.
Новата технология засича шофьори под въздействие на алкохол и наркотици
Голяма част от електроенергията в Норвегия идва от водноелектрически централи
Жените в Европа са изправени пред големи неравенства в достъпа до работа