
Къде ще прекара лятната си почивка папа Лъв XIV?
Папата възражда традицията за лятна ваканция извън града
Какви ще са новите изисквания към земеделците?
Брюксел подготвя сериозно преразглеждане на селскостопанските субсидии, насочено към ограничаване на финансирането за големите агрокомпании и пренасочване на средствата към по-малки фермерски стопанства. Това разкри проект на предложение на Европейската комисия, което ще бъде представено като част от новия бюджетен план на ЕС за периода 2028–2034 г, предава Reuters.
Според документа, с който се е запознала агенция Energy News, Европейската комисия планира да въведе годишен таван от 100 000 евро на земеделските субсидии, които едно стопанство може да получи под формата на преки плащания, базирани на доход. Целта е да се ограничи концентрацията на ресурси в ръцете на големите агропромишлени производители и да се подкрепят по-уязвимите и често семейни ферми. Мярката бележи сериозен завой в подхода на ЕС към Обща селскостопанска политика (ОСП), която досега бе критикувана за неравномерно разпределение на средства.
Проектът предвижда и прогресивно намаляване на субсидиите за по-големите получатели. Например, ако едно стопанство получава над 20 000 евро годишно, помощта ще бъде намалена с 25%. За суми над 50 000 евро – редукцията ще достигне 50%, а при над 75 000 евро – цели 75%. Така Комисията се опитва да се справи с дългогодишната критика, че 80% от европейските субсидии отиват в ръцете на едва 20% от фермерите.
Въпреки че това не е първият опит на ЕС да наложи ограничения върху субсидиите за големите производители, подобни предложения досега срещаха съпротива от страните членки. Националните правителства често защитават селскостопанския си сектор, особено в държави с мощно аграрно лоби. Очаква се подобна съпротива и при преговорите за новия бюджет, който ще трябва да получи одобрение както от Съвета на ЕС, така и от Европейския парламент.
Освен финансовите ограничения, новата ОСП ще включва и по-строги екологични изисквания. Земеделците ще трябва да отговарят на нови зелени критерии, които ще бъдат общи за целия ЕС. В същото време, всяка държава ще има правото да въведе допълнителни национални условия за достъп до субсидии. Според документа, новата политика ще се стреми към по-опростен и гъвкав подход – с преминаване от „изисквания към стимули“, както е записано в проекта.
Комисията не е разкрила точната стойност на бъдещата ОСП, но заявява, че директното подпомагане на доходите ще остане основен стълб на политиката. Това подпомагане обаче ще бъде „ограничено“ и насочено единствено към земеделците, като няма да може да бъде използвано за други цели. Освен това се предвижда сливане на досегашната двустълбова структура на ОСП в единен фонд – идея, която вече предизвиква напрежение. Най-голямата земеделска организация в ЕС – COPA-COGECA – се противопоставя на тази реформа.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Папата възражда традицията за лятна ваканция извън града
Компанията майка на изданието е оценена на около 5 млрд. долара.
Сделката идва на фона на изострянето на конфликта между Тръмп и Мъск