
Производител на сладолед у нас закрива бизнеса си и се мести в Румъния
Фабриката обяви масово съкращение на работници
Шест дами, сред които и Кейти Пери, ще направят 11-минутен суборбитален полет
Когато Кейти Пери за първи път изпя Firework преди 15 години, изглеждаше малко вероятно тя някога буквално да „се изстреля в небето“.
Но тази седмица 40-годишната певица ще прелети на 62 мили над земната повърхност на ракетата Blue Origin на Джеф Безос, заедно с годеницата на основателя на Amazon, Лорън Санчес, в полет, който допълнително ще засили популярността на „космическия туризъм“.
Екипаж от шест жени включва – Аманда Нгуен, активистка за граждански права, която ще стане първата виетнамка, полетяла в космоса; съводещата на CBS Mornings Гейл Кинг; филмовата продуцентка Кериан Флин; предприемачът и бивш ракетен учен на НАСА Айша Боу. Женският екип ще направи 11-минутен суборбитален полет до ръба на космоса и обратно, съобваща The Guardian.
Космическият туризъм може да струва 4-6 трилиона долара преди 2035 г., според доклад на Световния икономически форум.
Билетите за полети, като този, който Пери предприема, струват около 450 000 долара. Мнозина обаче смятат, че секторът на космическите пътувания ще се развива по същия начин като търговските полети, които се превърнаха от непосилно скъпи в достъпен лукс.
Възможностите са огромни, но и сроковете може да са. Марк Богет, главен изпълнителен директор на Seraphim Space, тръст, който инвестира в космически възможности, казва: „Пазарът на космически туризъм, макар и завладяващ, е зараждаща се индустрия, която все още е на десетилетия от комерсиализация в разумен мащаб.“
Корабът Blue Origin, който ще отведе Кейти Пери в космоса, ще премине линията Карман, международно признатата граница на космоса на 62 мили над земята.
Пътниците могат да изпитат краткотрайна безтегловност и да зърнат изкривяването на Земята, преди да се върнат. Полетите са суборбитални, което означава, че достигат голяма височина, но не и скоростта, необходима за навлизане в стабилна орбита около Земята.
Компанията също така разработва космически „бизнес парк“, наречен Orbital Reef, предназначен да се използва за космически туризъм и други дейности, пише This is money.
Virgin Galactic
Групата за космически пътувания, основана от Ричард Брансън, е листната на американската фондова борса, а Брансън притежава миноритарен дял. Компанията обяви миналия месец, че строи нов космически кораб Delta, като тестови полети се очакват през пролетта, а туристическите полети започват следващото лято.
Групата не е летяла от миналото лято и има 700 изоставащи пътници, които не са платили за полети, чиято цена се очаква да е малко под 500 000 паунда за място.
SpaceX
Основана от Илон Мъск, SpaceX е частна собственост, но има начини да се получи видимост към нея чрез фондове. Мъск притежава малко над 40% от акциите.
Space X също така произвежда ракети и разработва сателити чрез дъщерното си дружество Starlink.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Фабриката обяви масово съкращение на работници
Индустрията е оценена на 80 милиарда долара
Целта е да се улесни потребителското сравнение в реално време