Докато повечето държави се борят с инфлация, Китай има проблем с дефлацията

Пекин обмисля как да се справи с падащите цени

Докато много централни банки по света все още се опитват да охладят инфлацията, Китай се бори с падащите цени.

Индексът на потребителските цени (CPI) спадна с 0,5% през ноември на годишна база, най-големият спад от разгара на пандемията преди три години, според данни, публикувани от Националното статистическо бюро на Китай в събота.

Спадът отбеляза ускоряване на темпа на дефлация от октомври, когато CPI падна с 0,2% спрямо година по-рано, и предизвика призиви за спешни действия от страна на Пекин за стимулиране на търсенето и предотвратяване на низходяща спирала на цените.

Данните идват дни, след като китайските политици обещаха да засилят фискалната и парична подкрепа, за да стимулират втората по големина икономика в света, която се бори с криза на недвижимите имоти, висока младежка безработица и понижено потребителско доверие.

Китай се бори със слабите цени през по-голямата част от тази година поради спада на пазара на имоти и слабите разходи.

Дефлацията е лоша за икономиката, защото потребителите и компаниите може да отложат покупките или инвестициите в очакване на цените да паднат още повече. Това от своя страна може допълнително да забави икономиката и да създаде порочен кръг.

Потребителската инфлация започна да се забавя през февруари и стана отрицателна през юли за първи път от повече от две години. Тя се върна на положителна територия през август и беше равна през септември, но падна отново под нулата през октомври.

„Ситуацията с дефлация в Китай се задълбочава с тройния удар от вътрешните цени на храните, международните корекции на цените на петрола и слабото вътрешно търсене“, казаха анализатори от Citi в доклад.

„Признаците за слабост на цените сега се разпространяват от стоки към услуги“, добавиха те.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст