В Хърватия очакват с 31% по-високи коледни бонуси
Ето на каква стойност са очакваните бонуси
Този метал печели войни
Един от най-добре представящите се активи на планетата в момента е малко известен стратегически метал, който е нараснал с 200% тази година. Това е металът, който печели войните и Китай забрани износа му с намерението да лиши американската военна машина от нейните способности, съобщават от PR Newswire.
По време на Втората световна война антимонът е героят на деня. Той е важен елемент в производството не само на огнезащитни военни униформи и палатки, но и в масовото производство на много от нашите средства за съвременна война, от куршуми и артилерийски снаряди до очила за нощно виждане, ядрени оръжия и противотанкови ракети . Без антимион САЩ могат да бъдат уязвими.
Това е възможност, към която базираната в Северна Америка Military Metals се нахвърля със серия от стратегически придобивания на антимонови мини, произвеждащи в миналото, и нови открития от Северна Америка до Европа .
Ето защо цените скочиха рязко тази година, когато Китай , който контролира почти половината от световното производство и три четвърти от рафинирането, изключи САЩ от веригата за доставки на антимон.
Цената на антимона се удвои през юли 2024 г., според S&P Global, достигайки тогавашния рекорд от 22 750 долара за метричен тон през август . До 15 ноември цената е достигнала 25 000 долара за тон, според Forbes, за скок от 212% от началото на годината.
Свиването на доставките и 200% повишаване на цените донесоха на инвеститорите трицифрена възвръщаемост тази година, първо в Австралия , където миньорите, регистрирани на ASX, пожънаха огромни награди за инвеститорите.
Австралийските медии го наричат "парти на антимон", като Larvotto Resources Ltd. (LRV) нарасна с над 800%, по-голямата част от което спечели през последните шест месеца, след като Китай ограничи износа на антимон.
Сега всички наблюдават младшите копачи, за да видят кой е следващият, който ще се възползва от щедростта на китайските ограничения.
Къде са възможностите
„Скокът в цените, който участниците в индустрията очакват да продължи, подчертава уязвимостта на Запада да разчита на водещия производител Китай за ключови минерали и може също така да принуди крайните потребители да намерят алтернативи за някои приложения“, казват от Reuters.
Недостигът на антимон в Словакия тревожи Европейския съюз. По времето, когато Китай въведе ограничения за износ на антимон през септември, Европа вече бе в паника. Китай е наложил ограничения върху износа на редкоземни минерали галий и германий, заедно с метален графит за батерии, през 2023 г. и 2024 г., а европейските рафинерии търсят алтернативни доставки от Таджикистан , Виетнам и Мианмар, докато САЩ се опитват да се възползват от Индия.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Ето на каква стойност са очакваните бонуси
Покрити с рубинени пайети, обувките на Дороти са легендарни
Ето каква е причината