
17 лекари не успяха, но ChatGPT постави точната диагноза на дете с рядко заболяване
Изкуственият интелект успял да разпознае синдром на привързан гръбначен мозък
Промените след митата в енергийния сектор
Отчетлив спад в цените на природния газ и петрола в Европа през последните седмици. Цената на природния газ в Европа е спаднала до най-ниското си ниво от седем месеца, а тази на петрола се променя за първи път през последните четири години.
Природният газ в Европа се търгува на най-ниските си нива от септември 2024 година, като фючърсите на нидерландския TTF падат с 2,3% до 34,70 евро/MWh. Цената се доближава до 7-месечно дъно от 7 април, на фона на по-слабо глобално търсене и стабилни запаси.
Междувременно, новите мита, наложени от президента Тръмп върху десетки страни, засилват опасенията за забавяне на световната икономика. Цените на петрола спаднаха рязко, след като Саудитска Арабия намали драстично цената на суровината си за Азия – най-голямото понижение от над две години. Това съвпадна с ескалацията на търговската война, която подхрани страхове от глобално икономическо забавяне и спад в търсенето на енергия. Brent се срина с близо 4% до 63,01 долара за барел – четиригодишно дъно, преди да възстанови част от загубите, а WTI остана близо до 60 долара.
Корекцията от страна на Саудитска Арабия дойде само дни след обявяването от Организация на страните износителки на петрол (ОПЕК+) за увеличение на производството. То ще е с над 400 хиляди барела дневно и от началото на април цените на Брент и WTI са се понижили съответно с над 19% и 20%. Банката Goldman Sachs понижи ценовата си прогноза за Brent за декември до 62 долара за барел – с 4 долара по-ниско спрямо предходната. Банката очаква стагнация на американската икономика и предупреди, че рисковете остават „в посока надолу“ заради възможно допълнително увеличение на добива от ОПЕК+.
В същото време Саудитска Арабия намали цената на суровината Arab Light за Азия – най-голямото понижение от октомври 2022 година, след призиви от страна на президента Тръмп за по-ниски цени с цел борба с инфлацията и натиск върху Русия. Цените за САЩ и Европа също бяха коригирани, макар и по-слабо.
В Европа по-ниското търсене на втечнен природен газ (LNG) облекчава конкуренцията, докато ЕС разглежда по-гъвкави правила за запълняемостта на газохранилищата. Средната запълняемост е около 35%, все още под петгодишното средно ниво за този период.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Изкуственият интелект успял да разпознае синдром на привързан гръбначен мозък
Това е нещо, което винаги привлича внимание
Крайбрежният имот е на ексклузивния остров Юпитер във Флорида