1 USD
1.83594 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,468.9

По-добра защита от опасни стоки от Китай и други държави извън ЕС

Свят

Нови правила гарантират по-бързо изтегляне на опасни стоки от трети страни

През 2021 г. 73% от потребителите са пазарували онлайн (в сравнение с 50% през 2014г.), като през 2020г. 21% са поръчвали стоки извън ЕС, спрямо 8% през 2014г.

Снимка: iStock

Евродепутатите одобриха нови правила за безопасност на нехранителните потребителски продукти. За да отговорят на нарансталото онлайн пазаруване, евродепутатите одобриха нови првила за безопасност на нехранителните продукти.  

  • Уязвимите потребители, като например децата и хората с увреждания, ще бъдат по-добре защитени
  • Бързо отстраняване на опасните продукти и по-ефективна процедура за изтегляне на продукти
  • Разходите от предотвратими инциденти с опасни продукти се оценяват на 11,5 млрд. евро годишно

Предвижда се новите правила да спестят на потребителите в ЕС около 1 млрд. евро през първата година и приблизително 5,5 млрд. през следващото десетилетие.

Чрез ограничаване на броя на опасните продукти на пазара новите мерки ще намалят вредите, причинени на потребителите в ЕС поради предотвратими злополуки, свързани с продукти (оценявани днес на 11,5 млрд. евро годишно), както и разходите за здравно обслужване (изчислени на 6,7 млрд. евро годишно). 

Подобряване на оценките на безопасност

За да се гарантира, че всички продукти, пуснати на пазара, са безопасни за потребителите, Регламентът относно общата безопасност на продуктите включва мерки, с които се гарантира, че при оценките на безопасност се вземат под внимание рисковете за най-уязвимите потребители (напр. децата), аспектите свързани с пола и рисковете за киберсигурността.

Снимка: БГНЕС
Пазарен надзор и онлайн магазини Новият регламент разширява обхвата на задълженията на икономическите оператори (като производител, вносител, дистрибутор). Надзорните органи могат да разпоредят на онлайн местата за търговия да премахнат или блокират достъпа до офертите на опасни продукти без ненужно забавяне и във всички случаи в рамките на два работни дни. Продуктите, които са с произход извън ЕС, могат да бъдат пускани на пазара само ако има установен икономически оператор в ЕС, който отговаря за безопасността им.

Ефективни процедури за изтегляне от пазара

Преработеното законодателство подобрява процедурата за изтегляне на продукти, тъй като понастоящем процентът на връщане остава нисък, като около 1/3 от потребителите в ЕС продължават да използват изтеглени от пазара продукти.

Ако даден продукт трябва да бъде изтеглен от пазара, потребителите трябва да бъдат информирани директно и да им бъде предложена поправка, замяна или възстановяване на стойността на иззетия продукт. Потребителите също така ще имат право да подават жалби или да предявяват колективни искове. Информацията относно безопасността на продуктите и възможностите за правна защита трябва да бъде достъпна на ясен и разбираем език. 

„Благодарение на този закон ние защитаваме най-уязвимите потребители, особено децата. През 2020 г. 50 % от продуктите, посочени като опасни, са били с китайски произход. С този закон предприехме решаваща стъпка срещу тези, които не продават безопасни продукти в Европа“, заяви докладчикът Дита Харанзова.

Снимка: iStock

За всеки продаден продукт трябва да има някой, който да носи отговорност в рамките на ЕС. Опасните продукти ще бъдат премахнати от уебсайтовете след два дни. Потребителите ще бъдат информирани директно по електронната поща, ако са закупили опасен продукт. В допълнение, те ще имат право на поправка, замяна или възстановяване, ако даден продукт бъде иззет. След като този закон влезе в сила, в Европа ще има по-малко опасни продукти".

Следващи стъпки

Съветът също ще трябва официално да одобри текста преди публикуването му в Официален вестник на ЕС и влизането му в сила. Регламентът ще се прилага 18 месеца след влизането му в сила.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии