
Apple пусна iOS 18.4 и предупреди да се инсталира веднага
Новата актуализация поправя 62 уязвимости в сигурността на iPhone
Параметрите на сделката се пазят в тайна, но става въпрос за инвестиция от над $2 млрд.
Представете си, че играете тенис професионално. Решавате да станете майка и изведнъж, вече има кой да ви плаща майчинството? Звучи, невероятно, нали? Въпреки че в професионалния тенис, работодатели няма. Има спонсори, има и приходи от награден фонд за всеки турнир, които обаче варират спрямо представянето ви. Побеждавате, печелите. Спирате да играете, няма победи, няма и приходи.
Всичко това занапред се променя за всяка абсолютно жена, която играе професионално тенис в турнирите на WTA (Women tennis Association). Революционната сделка между WTA и PIF (Public Investment Fond) вече е факт. Според нея, всяка майка ще получава сигурни приходи за срок от 12 месеца от раждането на детето. Точната сума не се изнася публично, но е ясно, че сделката надхвърля $2 млрд.
PIF – Публичен инвестиционен фонд на Саудитска Арабия. Считан е за един от най-големите държавни инвестиционни фондове в света с общо оценени активи в размер на $930 млрд. Създаден е през 1971 г. с цел инвестиране на средства от името на правителството на Саудитска Арабия. Фондът се контролира от престолонаследника принц Мохамед бил Салман – владетел на кралството и негов министър-председател от 2015 г.
WTA – Световна женска тенис асоциация. Де факто, това е организацията, която администрира и провежда най-големите турнири в професионалния тенис за жени. Съществува от 1973 г., седалището ѝ е в САЩ, управлява се от американци. WTA Tour включва четирите турнира от Големия шлем всяка година – Откритото първенство на Австралия в Мелбърн, Ролан Гарос в Париж, Уимбълдън в Лондон и Откритото първенство на САЩ в Ню Йорк.
Всеки с награден фонд от $2 млн. до $10 млн., финален турнир на Мастърс 1000
Всеки с награден фонд от $700 000 до $900 000
Всеки с награден фонд от $250 000.
Над 320 жени, практикуващи професионално тенис в турнирите на WTA имат право да се възползват от 12-месечното платено майчинство. И тук идва най-интересното: Всяка една от тях, независимо дали е първа, или последна в световната ранглиста, ще получава една и съща сума за този период. Точната сума? Тя остава в тайна.
Независимо дали след този едногодишен период на платено майчинство тенисистката-майка реши да не се върне към кариерата си и предпочете да остане неопределено време у дома с детето си, или въобще да прекрати да играе, получените пари остават за нея, не се изискват обратно.
Освен платеното 12-месечно майчинство, фондът от Саудитска Арабия предоставя неограничени средства на WTA и тенисистките, които имат нужда да се лекуват от безплодие. Включени са няколко месеца платен отпуск за майчинство, дори когато бебето е износено от сурогатна майка, или става въпрос за осиновяване. Програмата ще се финансира изцяло от Публичния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия, която е официален партньор на WTA от 2024 г.
Всяка тенисистка все пак трябва да е участвала в минимум осем турнира на WTA в рамките на една календарна година преди да излезе в майчинство, за да отговаря на критериите. Завръщането след майчинство също вече е направено така, че да е в полза на тенисистките.
В първите 12 турнира за период от 3 години от завръщането, те ще могат да ползват класирането си в ранглистата от преди да родят. Това им гарантира, че в ранния етап на всеки турнир няма да срещат най-високо поставените в ранглистата.
WTA предлага на новите майки постоянна медицинска помощ и грижа, психиатрична помощ, след родилна помощ за родители.
Петра Квитова и Белинда Бенчич се завърнаха от майчинство през последните месеци, а бившата №1 в света Виктория Азаренка, която роди сина си Лео през 2016 г., казва пред BBC, че би било "огромна победа за жените като цяло", ако WTA въведе заплащане за майчинство. Четирикратната шампионка в турнири от Големия шлем Наоми Осака също подкрепя платеното майчинство, което според нея "ще промени живота на жените в световния тенис".
Сделката между арабите и WTA е считана за изключително благодатна с цел потушаване на напрежението сред жените в световния тенис спрямо политиката на Саудитска Арабия и упреците, че в кралството постоянно се погазват човешките права. Правителството на Саудитска Арабия полага неимоверни усилия с цел да изчисти имиджа си пред света в тази насока. По всичко изглежда, че революционното въвеждане на платено майчинство в тениса е поредната стъпка в тази посока. А WTA просто не е имало как да каже „не“ на „неприличното“ предложение. Защото едно нещо, което не може да се купи с много пари, се купува с още повече пари.
Новата актуализация поправя 62 уязвимости в сигурността на iPhone
от 1 май годишната винетка става 97 лева
Лекарите са имплантирали устройството в мозък на жена като част от клинично изследване