Какви са перспективите?
Американската икономика отбеляза изненадващо голям ръст от 4,9 на сто за третото тримесечие на годината - над два пъти повече от предходните 3 месеца и рекорд за периода след 2021 г. За сравнение ръстът на икономиката в Европейския съюз през третото тримесечие е една десета от процента.
Основният двигател за позитивната за Съединените щати новина са изненадващо издръжливите потребители със стабилните си разходи, подкрепени от здрав пазар на труда.
Означава ли бързият растеж на икономиката, че тъмните облаци на рецесията вече са разсеяни?
"Американската икономика в момента е нещо като енигма, която се опитваме да разшифроваме. Имаме много позитивни индикатори. Дори заетостта не спира да се увеличава. Преди година инфлацията беше относително висока, Федералният резерв започна да вдига лихвите в опит да я овладее и всички очакваха, че това ще доведе до икономическа рецесия", казва Лестър Джоунс, анализатор в Националната асоциация за бизнес икономика във Вашингтон.
Полека лека в течение на тази година се убедихме, че икономиката остава гъвкава и издръжлива и по отношение на потребителските разходи, и на наемането на работна ръка от фирмите. Въпреки че нивото на заетостта все пак е малко под очакванията, като цяло икономиката е в много по-добра форма, отколкото очаквахме, добави той.
"Изследваме бизнес средата на всяко тримесечие. Питаме анкетираните какво мислят за цените, заплатите, работната ръка и други показатели, които бизнесът следи, за да оцени средата, в която работи. Това, което установихме, е, че - да, има забавяне на икономиката и на всички показатели, които изследваме, но все още не сме в рецесия към настоящия момент. В проучването се включват последните 3 месеца и очакванията за следващите три. Изводът е - има забавяне, но все още сме на позитивна територия", каза експертът.
По думите му лихвите скочиха много. В момента са на доста високо ниво, което влияе на пазара на жилища и на инвестициите. За да овладее инфлацията, Федералният резерв искаше да забави икономиката и го постигна. Целта беше това, което виждаме в момента. Това се и очакваше. А големите шокове в икономиката обикновено се предизвикват от "неочакваното". Поне така се случва в американската икономика.
"Проучваме пазара чрез множество допитвания сред потребителите. Те отговарят, че се чувстват ужасно. В същото време гледаме към пазара на труда и виждаме, че той се разширява. Същевременно справка за равнищата на заплащане показва, че те се покачват. Потреблението нараства. Всички онези индивидуални компоненти, които измерват потребителското поведение, са много добри. Когато питаме самите хора обаче, те казват, че не се чувстват добре", добави Джоунс.
Той е категоричен, че най-добрият начин да се изследва икономиката занапред е на базата на това, което се вижда в момента. Пазарът на труда е малко под очакванията през октомври. Струва ми се, че хората, които вземат решения, ще се опитат да задържат икономиката стабилна и предвидима, доколкото това е възможно, независимо от външните рискове, за които може да се окажем неподготвени, добави той .