
Ще се вдигне ли цената на парното в София с 24%?
Каква е предложената цена на топлинната енергия?
Крайният срок за продажба на TikTok е 5 април
Крайният срок за продажба на TikTok – 5 април – наближава, а кандидатите за покупката на платформата за кратки видеа се увеличават.
Amazon е последната компания, която е изразила интерес към придобиването на TikTok. Платформата има краен срок до събота, за да постигне сделка с купувач, който не е китайски, в противен случай я заплашва забрана в САЩ.
TikTok е застрашен от забрана, тъй като американските власти се притесняват за сигурността заради връзките на приложението с Китай, което TikTok и неговият собственик ByteDance отричат.
Освен Amazon в преговорите за сделката влиза и стартиращата компания Zoop, ръководена от Тим Стокли – основател на социалната мрежа за съдържание за възрастни OnlyFans. Reuters съобщи, че бизнесът си партнира с криптовалутна фондация, за да подаде оферта за закупуване на TikTok.
Официален представител на американската администрация потвърди, че Amazon е изпратила писмо до вицепрезидента Джей Ди Ванс и министъра на търговията Хауърд Лътник. Компанията отказа коментар. TikTok и ByteDance също запазиха мълчание.
Акциите на Amazon поскъпнаха с около 2% след новината, че в последния момент е подадена оферта за TikTok.
Компанията отдавна има амбиции да създаде собствена социална мрежа, която да и помогне да продава повече продукти и да привлече по-млада аудитория. Компанията придоби платформата за стрийминг на живо Twitch през 2014 г. за близо 1 милиард долара, както и сайта за рецензии на книги Goodreads през 2013 година.
Amazon също разработи и тества платформа за кратки видеа и снимки, подобна на TikTok, наречена Inspire, но я закри по-рано тази година.
Миналия месец Доналд Тръмп заяви, че администрацията му е в контакт с четири различни компании относно продажбата на платформата, без да уточнява кои са те.
Според Reuters, частната инвестиционна компания Blackstone (BX.N) води разговори за присъединяване към некитайските акционери на ByteDance, начело със Susquehanna International Group и General Atlantic, за да предоставят свеж капитал за оферта за американския бизнес на TikTok.
Американската фирма за рисков капитал Andreessen Horowitz също води преговори за осигуряване на външно финансиране с цел изкупуване на китайските дялове в TikTok, като част от оферта, ръководена от Oracle (ORCL.N) и други американски инвеститори.
Reuters твърди, че преговорите, водени от Белия дом, включват планове за създаване на самостоятелно американско дружество за TikTok и намаляване на китайската собственост в новия бизнес под прага от 20%, изискван от американското законодателство.
The Times, позовавайки се на източници, съобщи, че останалите участници в преговори не приемат офертата на Amazon сериозно.
Бъдещето на приложението, което се използва от почти половината от американците, остава несигурно, след като през 2024 г. беше приет закон с широко двупартийно одобрение, изискващ от ByteDance да се раздели с TikTok до 19 януари. Срокът бе удължен от Доналд Тръмп.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Каква е предложената цена на топлинната енергия?
Българският паспорт дава безвизов достъп до 172 страни
Изплащането ще бъде удължено заради Великден