54% от американците страдат от тревожност и депресия заради студентски заеми

Цената на колежа расте по-бързо от инфлацията, ситуацията се влошава

63% от американците все още се борят с дългове от студентски заеми. Това показват данни от проучване, направено сред 2000 участници в САЩ по програмата за онлайн обучение ELVTR, пише CNBC. 54% от анкетираните твърдят, че проблемите им с психичното здраве се отнасят пряко до това. 

Близо 2% от дълговете по студентски заеми са опростени от администрацията на Джо Байдън, като това е най-голямото облекчение, правено някога от президентската администрация в САЩ. От началото на мандата на президента Байдън са опростени заеми на стойност 32 млрд. долара общо, отбелязва изданието. 

Въпреки това средният студент, посещаващ държавен университет в САЩ, взема назаем 32 880 долара, за да получи бакалавърската си степен, според изследването.  

А цените на обучението продължават да се покачват, казва Роман Пескин, основател и главен изпълнителен директор на ELVTR. 

„Тъй като цената на колежа расте по-бързо от инфлацията, ситуацията само се влошава“, коментира той пред CNBC. 

Снимка: Thinkstock
Близо две трети от анкетираните едва могат да си позволят или изобщо не могат да си позволят плащанията по кредитите си, като хората от малцинствата са изправени пред най-много дългове. Проучването установи, че 79% от анкетираните чернокожи и афроамериканци са или напълно неспособни, или трудно могат да си позволят плащания по заеми. Близо 70% от анкетираните жени също се борят или не могат да покрият разходите по изплащането на заема.  

Тревожността е водещото състояние за психичното здраве, което е резултат от проблемите по невъзможността за покриване на заема. Но някои хора изпитват и други психични проблеми, като безпокойство (56%), депресия (32%), безсъние (20%), пристъпи на паника (17%) и др.  

Преди да превържем раната, трябва да я зашием

Почти 60% от анкетираните американци не са доволни от избора си да вземат пари назаем, за да платят за образованието си в колеж или съжаляват, че са го направили, тъй като се съмняват, че е било добра инвестиция.

Снимка: iStock
Много от анкетираните посочват какво биха направили по различен начин, ако имаха възможност днес - 28% биха избрали да се развиват в друга област, 25% биха похарчили по-малко за образование, 23% са доволни от избора си, 13% биха посещавали различен колеж, 7% не биха записали изобщо висше образование, а само 4% биха инвестирали повече в обучението си.  

В резултат на това вероятно ще има повече хора, които ще сменят кариерата си в бъдеще, тъй като само 27% от анкетираните планират да останат в настоящата си индустрия. 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст