Уорън Бъфет предлага на всички родители да направят едно нещо преди да умрат
В писмо милиардерът обяснява за отношенията между родителите и децата
Компаниите у нас, внедрили AI са 4%, средното европейско ниво е 8%, показват данни на Евростат
Според проучване на Евростат за 2023 г. средният дял на компаниите, които са внедрили изкуствен интелект в ЕС е 8%, като на първо място, с най-видимо развитие в тази област е Дания, където малко над 15% от предприятията използват AI. За сравнение, България е на предпоследното място в ЕС с 4%, след нас е само Румъния, с около 2%.
По думи на госта ни в Бизнес Видео Подкаст - Петър Торнев, управляващ директор на технологичния център на Accenture, четвъртата най-голяма компания света, в която работят над 750 000 души, България от дълго време е на дъното и по усвояване на дигитални умения. Причината за първите места – държавна политика в обществения сектор.
Изкуственият интелект ще ви вземе работата?
„Нека разсеем мита за изкуствения интелект. Изкуственият интелект не съществува от вчера. Съществува от много години. Неговото основополагане започва от 1954 г. и има значителен спад към 1989-1990 г. Докато не се появи този нов хайп през последните години“, казва Торнев.
Причината интересът да е толкова голям е част от естествената еволюция на човечеството и желанието да оптимизираме работата и времето си.
„Никой не иска да произвежда някоя стока бавно или да предоставя някоя услуга също толкова бавно и намира начин да оптимизира работата си. AI се появява точно затова – да оптимизира работата, а не да ни заменя“, казва той.
Край на риска за живота на работа
В Китай AI вече се използва дори в тежкодобивната индустрия. Там вече е възможно да разкопаеш мина, докато работиш от вкъщи. Това се случва чрез машина, в която човекът работи от някоя зала, отговаряща за действията на по-голяма машина в някоя мина. Това не просто отдалечава човека от тежкия труд, но и свежда рисковете за живота му до минимум.
„Всички останали сектори като автомобилен, финснов, застрахователен, банков, пазаруване на стоки, са засегнати от AI“, допълва той.
Според доклад на компанията, 40% от часовете, които са нужни за работата ни могат да бъдат оптимизирани, което не означава, че 40% от хората ще бъдат заменени. Компанията Accenture планира да се увеличи до 1 000 000 служители и в същото време въвежда AI в повечето от административните си процеси, както и тези за подбор на персонал.
Как AI ще се отрази на оборота на компаниите?
Торнев обясява, че AI може да помогне особено добре на компаниите, които продават стоки онлайн. В момента алгоритмите на повечето компании могат да ви предложат подобни стоки, на тази, която сте си избрали, но на база на покупките на хората, които са се спрели на същия артикул. С AI предложенията са изцяло персонализирани.
Например, ако си купуваш бяла рокля системата на онлайн продавача ще ти предложи бели обувки към нея, защото хората, които са си купили същата рокля, вече са си купили и тези обувки. Изкуственият интелект ще помогне на продавача да ти предложи точно това, което ти трябва като допълнение към роклята на база твоите нужди, а не на база това, което са си купили другите.
Това ще помогне на потребителите и в същото време ще увеличи продажбите на компаниите.
Фалшиви новини и цена на колебанията
Цената на колебанията в днешно време е точно заради AI и трудно разпознаваме коя информация е истинска и коя не, което е голям проблем за брандовете.
„За съжаление има много брандове, които копират истинските и ви карат да кликате на определени линкове и ще си купите чанта, която е от правилната марка или не или е истинска или не, е съвсем друга тема“. Казва той.
52% от бизнесите в световен мащаб се сблъскват с този проблем, показва статистиката на Accenture.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
В писмо милиардерът обяснява за отношенията между родителите и децата
В Съединените щати Neuralink вече е имплантирала устройството на двама пациенти
Успешното „отвличане“ породи значителни опасения относно сигурността на системите