Електрически карго самолети: DHL Express в очакване на първи полет през 2024 г. (ВИДЕО)
Самолетът "Alice" ще превозва до 1200 кг. товар на разстояние до 815 км.
Бъдещето на логистичната индустрия изглежда все по-зелено и дигитализирано. Глобалният лидер в експресните доставки DHL Express предвижда 2 млрд. евро инвестиции в дигитализацията.
Темата коментира в новия епизод на Бизнес Видео Подкаст Антон Димитров, директор „Оперативна мрежа“ в DHL Express България.
Той е пример за лидер, който изкачава всички стъпала на корпорацията, в която работи. Антон започва пътя си в нея през 2006 г. като на шега. Или поне така казва. От куриер по заместване в Бургас той сменя четири града, докато стигне до София и поста, който заема днес.
“Търсех среда, към която да принадлежа професионално. Онова, което ме мотивира да бъда толкова години част от DHL Express България, са целите, които си поставя компанията, но най-вече хората, с които работя”, разказва Антон.
Той ни кара да гледаме и по-различно на услугите, които управлява. За него, например, всяка пратка има история. Така в един ден из цялата страна пътуват хиляди истории - тъжни, щастливи или предизвикателни.
И като говорим за цели, DHL Express България работи усилено върху ангажиментите към опазването на околната среда.
Компанията води активни зелени политики на световно ниво, а у нас тя е сред водещите партньори на инициативта на bTV Media Group “Да изчистим България заедно”.
“Като пионери в зелената логистика ние се отнасяме сериозно към усилията, които се полагат по посока постигане на въглеродна неутралност до 2050 г. Не е изненада, че DHL Express България подкрепя кампанията от самото й създаване. Тази година успяхме да доставим 40 хил. чувала и 70 хил, ръкавици до 17 разпределителни пункта”, пояснява Антон.
Тук е моментът да отбележим, че събитието през 2023 г. е било най-голямото по мащаб и териториален обхват досега. Данните на основния партньор на инициативта - Министерството на околната среда и водите, показват, че са почистени рекордните 6092 замърсени зони и нерегламентирани сметища, а количеството извозен боклук е над 4340 тона.
Също така броят доброволци, които през 2023г. не се уплашиха от лошото време по места, или дадоха своя принос на следващия ден, когато метеорологичните условия позволяваха това, е 301 780 души.
Сред основните замърсители в световен мащаб е именно логистичната индустрия, но компании като DHL Express предлагат ефективни решения.
Реалистична ли е Мисия “2050”?
Предизвикателна изглежда целта за генериране на нулеви въглеродни емисии от логистичната дейност на компанията, но тя следва конкретни стъпки, по които да я реализира. По няколко направления работи и DHL Express България на местно ниво.
“Инвестирали сме в зелени превозни средства, като в Бълагрия 60% от доставките в страната се извършват с електрически коли, въпреки че тук има най-малко зарядни станции в сравнение с останалите европейски държави”, отбелязва Димитров.
Мениджърът е категоричен, че това поставя пред изпитание бизнесите и зелената им трансформация, затова са намерили начин да се справят с проблема.
“Инвестирахме в собствена зарядна инфраструктура. Терминалът ни в София разполага с 45 станции”, казва Антон.
Не бива да пропускаме факта и че голяма част от въглеродните емисии в логистиката се дължи на авиацията. Секторът е ключов за промените, на които всички се надяваме. Сами можете да си представите влиянието на няколко хиляди полета всеки ден.
“Глобалната компания е закупила последно поколение самолети, които са с 18% по-енергийно ефективни или с по-нисък разход за гориво. Ние сме и най-големият купувач на устойчиво авиационно гориво, което може да спести до 80% от въглеродните емисии в сравнение със стандартното, което се използва в индустрията”, обяснява Димитров.
От него разбираме също, че DHL Express е в тясно сътрудничество с американската Eviation, която разработва първия електрически самолет за превоз на карго и товари в света.
Самолетът с наименование “Alice” може да транспортира до 1200 кг. пратки. Има обхват до 815 км. с едно зареждане и е доста оптимален по отношение на разходите. Дори се управлява от един пилот.
“Очакваме първия полет през 2024 г. В момента се правят тестове по проекта в Щатите”, казва Антон, но нищо чудно да видим “Alice” не само в американското въздушно пространство, но и над Европа, а защо не и в България.