
Фалитите в България растат
Кои сектори имат най-големи проблеми?
Ето с колко се е повишила средната цена на закупените апартаменти за година
Жилищният пазар в София приключва 2024 г. като основният импулс на повишение на цените дойде през втората половина на годината.
"Новите оферти на пазара са намалели с 10% спрямо предходната година, което е и продължение на подобен спад от 2023 г. Това ограничава възможностите за купувачите, особено на вторичния пазар, където предлагането е изключително слабо", допълва тя, Полина Стойкова MRICS, изпълнителен директор на BULGARIAN PROPERTIES.
По данни на компанията банковото кредитиране, което е основен фактор, допринасящ за нарастването на цените, се е увеличило с 36% на годишна база. До края на септември банките в страната са предоставили кредити, равностойни на целия обем за 2023 г.
Средни цени и ръст на цените в София
Средната цена на закупените през 3-тото тримесечие на 2024 г. жилища в София по данни на BULGARIAN PROPERTIES е 1 840 евро/кв.м. при 1550 евро/кв.м. в края наминалата година. Така годишният ръст на цените в столицата се ускорява номинално до 18,7% (16,3% след приспадане на инфлацията) след забавяне в края на 2023 г.
Обеми продажби
Изчисленията на BULGARIAN PROPERTIES по данните на Агенцията по вписванията показват, че сделките с имоти в София бележат ръст от близо 13% за деветмесечието. За първите девет месеца на годината в София са вписани 24 818 сделки.
Като цяло имотният пазар ще приключи 2024 г. със сходен брой сделки като този от 2023 г. По този показател София нараства значително на фона на задържане на нивата общо за страната.
Предпочитани квартали и цени на имотите в тях
Агеницята регистрира най-много продажби са регистрирани в Банишора (1 968 евро/кв.м.), Малинова долина (1 420 евро/кв.м.) и Кръстова вада (2 000 евро/кв.м.). Това са и районите с най-много нови обекти ново строителство, които в момента движат пазара, а от 10 години насам са и по-предпочитани от купувачите.
Новото строителство също не успява да компенсира недостига, а данните за издадените нови разрешителни за строеж сочат, че има спад от 20% за сградите и 30% за жилищата в тях спрямо миналата година. Това означава, че и новите сгради, които предстои да излязат на пазара, няма да могат да спомогнат за повишаване на предлагането.
Параметри на закупените жилища
Делът на двустайните апартаменти е 60%, а на тристайните – 35%. Четиристайните апартаменти са под 5% от общия обем сделки. Това сочат данните на BULGARIAN PROPERTIES за сключените сделки.
*Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.
Кои сектори имат най-големи проблеми?
„Категоричното ми мнение е, че тази дейност се нуждае от регулация“, казва доц. д-р Драгомир Стефанов
Компанията очерта 4 приоритета за справяне с проблемите