
Илон Мъск в нов скандал: Раздава чекове за 1 млн. долара в замяна на гласуване
Законна или не е практиката му според американски съд?
За 5 години цените в Милано и Амстердам са се повишили съответно с около 39% и 38%
Натискът върху цените на апартаментите в големите европейски градове ще продължи през следващите пет години, тъй като предлагането не успява да отговори на бързото нарастване на търсенето. Очаква се цените на жилищата да нарастват средно с 3,5% годишно между 2025 г. и 2029 г. Те изпреварват темпа на растеж на доходите и това ще продължи да намалява достъпността на жилищата, прогнозира консултантската компания Oxford Economics в нов доклад, цитиран от „Денар“.
Цените на жилищата в Европа се повишиха през последното десетилетие, особено в градовете. През този период доходите на Стария континент не успяха да се справят със средните ръстове на цените на жилищата, намалявайки покупателната способност на купувачите на жилища в много градове, пише компанията.
Между 2015 г. и 2022 г. цените на жилищата в европейските градове са се увеличили с 50%, докато разполагаемият доход на домакинствата се е увеличил само с 20%. Но тази тенденция не важи за всички големи градове на Стария континент.
Берлин и Варшава са примери за места, където цените на жилищата са изпреварили доходите, докато Рим и Осло не са последвали тенденцията. В същото време Милано, Париж и Лондон изпитаха двете страни на динамиката на различни етапи. Въпреки че разликата между цените на жилищата и растежа на доходите ще варира в различните градове, Oxford Economics очаква натискът върху жилищните пазари на целия континент да остане висок в средносрочен план.
Достъпността на жилищата, която показва колко човек може да си позволи да купи или наеме имот, се влошава от 2020 г. В повечето европейски градове достъпността се подобри между 2013 и 2020 г. Но покачването на цените на жилищата от началото на пандемията COVID-19, съчетано с увеличенията на наемите, енергията и ипотечните плащания за домакинствата, повлия на общата достъпност на апартаментите, отбелязва консултантската компания.
Цените на апартаментите в Атина са по-ниски, отколкото в много други градове, но достъпността е по-голямо предизвикателство за жителите на гръцката столица, отколкото всеки друг голям град в Европа. Това отчасти се дължи на слабата икономика на Гърция през последните десет години. През 2023 г. за 27,9% от домакинствата в Атина разходите за жилище са били твърде голямо бреме, т.е. тези разходи представляват над 40% от разполагаемия им доход.
Междувременно в Германия, най-голямата икономика в Европа, има десет града, включително Берлин и Хамбург, които са по-малко достъпни от средното за европейски град.
Разликата в достъпността между градските и селските райони в една страна е най-силно изразена в Дания. То се задълбочава от столицата Копенхаген, която се нарежда на второ място сред най-труднодостъпните големи европейски градове.
Комбинацията от относително силно търсене, дължащо се на нарастване на населението в големите градове и значителни ограничения на предлагането, включително строги правила за използване на земята, регулации за градско планиране и високи разходи за строителство, ще поддържа натиск върху цените на жилищата в големите европейски градове през следващите пет години, очаква Oxford Economics. Той също така прогнозира, че общите разходи за жилища ще продължат да нарастват и че настоящите различия в достъпността между страните ще продължат.
В съответствие със силното си икономическо представяне напоследък, източноевропейските градове като Варшава и Прага отбелязаха най-силен ръст на цените на жилищата и Oxford Economics очаква инерцията в тези градове да се ускори през следващите пет години.
В същото време големите столици като Лондон и Париж отбелязаха кумулативен ръст на цените на жилищата от съответно 4,8% и 5,1% между 2019 г. и 2024 г. Това е още по-малко впечатляващо в сравнение с други градове с развити икономики като Милано и Амстердам, където цените на жилищата са се повишили съответно с около 39% и 38% през разглеждания период.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Законна или не е практиката му според американски съд?
Две жени разказват как са били съкратени
Авиокомпании забраняват използването им в самолета