1 USD
1.81146 BGN
Петрол
72.44 $/барел
Bitcoin
$82,652.8

Цените на жилищата в големите европейски градове ще продължат да растат през следващите 5 години

Недвижими имоти

За 5 години цените в Милано и Амстердам са се повишили съответно с около 39% и 38%

Натискът върху цените на апартаментите в големите европейски градове ще продължи през следващите пет години, тъй като предлагането не успява да отговори на бързото нарастване на търсенето. Очаква се цените на жилищата да нарастват средно с 3,5% годишно между 2025 г. и 2029 г. Те изпреварват темпа на растеж на доходите и това ще продължи да намалява достъпността на жилищата, прогнозира консултантската компания Oxford Economics в нов доклад, цитиран от „Денар“.

Цените на жилищата в Европа се повишиха през последното десетилетие, особено в градовете. През този период доходите на Стария континент не успяха да се справят със средните ръстове на цените на жилищата, намалявайки покупателната способност на купувачите на жилища в много градове, пише компанията.

Между 2015 г. и 2022 г. цените на жилищата в европейските градове са се увеличили с 50%, докато разполагаемият доход на домакинствата се е увеличил само с 20%. Но тази тенденция не важи за всички големи градове на Стария континент.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Кои са най-достъпните градове за покупка на жилище в Европа?

Берлин и Варшава са примери за места, където цените на жилищата са изпреварили доходите, докато Рим и Осло не са последвали тенденцията. В същото време Милано, Париж и Лондон изпитаха двете страни на динамиката на различни етапи. Въпреки че разликата между цените на жилищата и растежа на доходите ще варира в различните градове, Oxford Economics очаква натискът върху жилищните пазари на целия континент да остане висок в средносрочен план.

Достъпността на жилищата, която показва колко човек може да си позволи да купи или наеме имот, се влошава от 2020 г. В повечето европейски градове достъпността се подобри между 2013 и 2020 г. Но покачването на цените на жилищата от началото на пандемията COVID-19, съчетано с увеличенията на наемите, енергията и ипотечните плащания за домакинствата, повлия на общата достъпност на апартаментите, отбелязва консултантската компания.

Цените на апартаментите в Атина са по-ниски, отколкото в много други градове, но достъпността е по-голямо предизвикателство за жителите на гръцката столица, отколкото всеки друг голям град в Европа. Това отчасти се дължи на слабата икономика на Гърция през последните десет години. През 2023 г. за 27,9% от домакинствата в Атина разходите за жилище са били твърде голямо бреме, т.е. тези разходи представляват над 40% от разполагаемия им доход.

Междувременно в Германия, най-голямата икономика в Европа, има десет града, включително Берлин и Хамбург, които са по-малко достъпни от средното за европейски град.

Разликата в достъпността между градските и селските райони в една страна е най-силно изразена в Дания. То се задълбочава от столицата Копенхаген, която се нарежда на второ място сред най-труднодостъпните големи европейски градове.

Кое кара цените на жилищата да продължават да се покачват?

Комбинацията от относително силно търсене, дължащо се на нарастване на населението в големите градове и значителни ограничения на предлагането, включително строги правила за използване на земята, регулации за градско планиране и високи разходи за строителство, ще поддържа натиск върху цените на жилищата в големите европейски градове през следващите пет години, очаква Oxford Economics. Той също така прогнозира, че общите разходи за жилища ще продължат да нарастват и че настоящите различия в достъпността между страните ще продължат.

В съответствие със силното си икономическо представяне напоследък, източноевропейските градове като Варшава и Прага отбелязаха най-силен ръст на цените на жилищата и Oxford Economics очаква инерцията в тези градове да се ускори през следващите пет години.

В същото време големите столици като Лондон и Париж отбелязаха кумулативен ръст на цените на жилищата от съответно 4,8% и 5,1% между 2019 г. и 2024 г. Това е още по-малко впечатляващо в сравнение с други градове с развити икономики като Милано и Амстердам, където цените на жилищата са се повишили съответно с около 39% и 38% през разглеждания период.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук