Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
С 36,4% нараства общият обем на депозитите за последните три години, отчита в своя анализ за businessnovinite.bg проф.д-р ик.н Гарабед Минасян
Здравната криза от 2020-2021 г. беше невиждана и непредвидима. Тя засегна начина на живот на хората, както и доходите им. В търсене на възможности за подпомагане на населението правителството се ангажира с осигуряване на компенсации, помощи и субсидии.
Исканията бяха много, от различни слоеве на населението и работодателски организации и продължават да набъбват.
Същевременно има трудности при оценката на въздействията от кризата и най-вече – на структурните изменения.
Информацията не е еднопосочна. НСИ отчете спад на БВП за 2020 г. по съпоставими цени от 4,4%, но и прираст на БВП за следващата 2021 г. от 4,2%.* Крайното потребление обаче продължи да бележи позитивен прираст – от 1,5% през 2020 г. и цели 7% през 2021 г.
Общо за трите години 2019-2021 г. БВП нараства в съпоставими цени с 3,6%, а номинално – с 20,7%. Сходната динамика на крайното потребление е 14,1% и 25,7%!
Европейската статистическа служба Евростат отчита за България ненамаляващ БВП на човек от населението в текущи EUR, а за последните три години общият прираст на показателя е 23,1%.
Депозитни измерения
Динамиката на депозитите може да се приеме като форма на алтернативен измерител. По отделни години се наблюдават конюнктурни колебания на депозитите, поради което е препоръчителна оценката за по-дълъг период. По-специално в случая са агрегирани трите години 2019-2021 г.
За посочените три последователни години е фиксиран позитивен прираст на депозитите. Общият обем на депозитите за последните три години нараства в номинални измерения с 36,4%! Прирастът е малко по-висок за нефинансови предприятия (37%) и по-нисък за домакинства и НТООД (29%).
Заслужава да се съпоставят следните три прирастни индикатора за последните три години:
Видимо официалната статистика на НСИ за динамиката на БВП не представя цялата истина. Депозитите са част от по-широката парична маса М2 и тяхната динамика би следвала да кореспондира с динамиката на БВП. Връзката се осъществява чрез скоростта на парично обращение.
При нас скоростта на парично обращение намалява, което се демонстрира и от изпреварващия прираст на парите в обращение.
Населението и икономическите агенти са склонни да натрупват парични запаси и да се въздържат от тяхното използване.
Проблемът опира до замразяване и недоизползване на съществуващи финансови и материални ресурси.
Причините са свързани с отсъствие на стимулиращ инвестиционен климат, както и с непренебрежима несигурност за утрешния ден.
Както в единия, така и в другия случай проблемите опират да качеството на макроикономическото управление, което не съумява да създаде необходимите предпоставки за ефективно използване на съществуващите както явни, така и неявни финансово-икономически възможности.
Депозитни структурни изменения
На Фигура 1 са представени съвкупните темпове на прираст на левовите депозити на нефинансови предприятия и домакинства общо за трите разглеждани години, по размер на депозитите. Те индуцират и провокират определени размисли.
Дори и при изживяваната криза от 2020-2021 г. се забелязват съществени структурни особености, свързани с прираста на депозитите.
С голяма скорост нарастват сравнително големите депозити както на нефинансовите предприятия, така и на домакинствата, докато при по-малките депозитни натрупвания се забелязва относителна редукция.
Най-бързо нарастват левовите депозити с размер 200-500 хил. лв. – с близо една пета средногодишно за последните три години. Нараства чувствително и броят на депозитите в тази група – от около 12 хил. бр. през 2018 г. на близо 20 хил. бр. през 2021 г.!
Указаните структурни изменения корелират със социалното разслоение на обществото. По оценки на Евростат то е най-високо у нас за ЕС и продължава да се влошава.
Подобно високо социално разслоение е задържащ фактор за ускорен икономически растеж, а и индуцира социално напрежение.
Фактор за отчетеното социално разслоение е данъчната система, която допуска все по-явно и по-релефно разделение между бедни и богати слоеве на населението.
Що се касае за левови депозити над половин милион лева, там се открояват нефинансови предприятия, които по една или друга причина се въздържат от инвестиционна активност. Причината е най-вече в оценката за недобър инвестиционен климат.
Заключение
Приведената информация показва, че дори и при безпрецедентните кризисни 2020-2021 г. се забелязва немалко общо натрупване на депозити на нефинансови предприятия и домакинства.
Задължение на макроикономическото управление е да навлезе в дълбочина, в процеса, да разкрие причините за чувствителните депозитни структурни изменения и да съгласува своята дейност с отчетната информация.
Политиката на подпомагане на бедстващи слоеве от население и производители във вид на компенсации, помощи и субсидии следва да е добре премерена и внимателно формирана.
Държавното социално-икономическо подпомагане при пазарно действащи правила е спорна, непрепоръчителна и проблемна. Като правило всяка социално-икономическа криза (непредвидени такива сме имали и ще имаме в бъдеще) е сигнал за някакво ново начало.
Населението и икономическите агенти следва да са на ясно с наличието на възможни неочаквани и непредвидими социално-икономически кризисни явления, да имат потенциална готовност за ангажиране с алтернативна инвестиционна активност и да се настроят своевременно към променените реалности. Подобен тип поведение предполага и добре насочено икономическо образование.
Несгодите от кризисните явления следва да се разпределят относително равномерно сред различните слоеве на населението.
Недопустимо е от социална гледна точка да се допуска ущърб за дадени слоеве на населението при паралелно забогатяване на други слоеве на населението. Изминалите години показват, че в българското общество се натрупват богатства, но несъобразено разпределени.
Макроикономическото управление следва да вижда, да отчита и да се съобразява с формиращите се социално-икономически диспропорции. Те са източник на нежелано социално напрежение, нерядко свързано с непредвидими обществени сътресения.
*Данните на НСИ за 2021 г. са предварителни.
Проф. Минасян е професор по финанси и макроикономика, доктор на икономическите науки, професор в Икономическия институт на БАН, бивш член на управителния съвет на БНБ.
Специализирал е в СССР, Великобритания и Австрия, завършил е курсове за Финансово програмиране и управление на външния дълг.
Участва в над 50 научни международни и национални проекта, изнася доклади на научни форуми, автор е на множество учебници и монографии, има над 800 международни и национални научни публикации, студии и статии.
Той е носител на редица отличия, сред които Първи лауреат на академична награда „Проф. Станчо Чолаков“ и орден „Стара планина”, втора степен, за „Изключително големи заслуги към Република България в областта на икономическите науки.
Мненията на авторите са лични и не ангaжират редакцията на businessnovnite.bg или bTV Media Group.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи