Резиденция срещу Акропола, обявена за най-скъпия имот в Гърция
Колко струва резиденцията?
Създатели на успешни компании в България отговарят на този въпрос в рубриката ни "Корпоративни истории"
Един от въпросите, които най-често задавам на представителите на бизнеса, е кой е подходящият момент за създаване на компания. Има ли такъв?
И не защото е най-лесно да го задам, напротив. Отговорът на този въпрос описва бизнес средата в България и потенциала за реализиране на идеи, за които да разказваме след време.
Едва ли през 2018 г. съоснователите на Payhawk са си представяли, че пет години по-късно ще представяме компанията като първия български еднорог, оценен на 1 млрд. долара. Но ето че Payhawk е пример, че успехите са възможни, когато налице са ясна цел, смелост, добър екип и някой, който да повярва в идеята.
Няма добър или подходящ момент за стартиране на собствено начинание. Ако искаш да направиш нещо, хвърли се в дълбокото, казва Христо Борисов, съосновател на Payhawk, в рубриката ни “Корпоративни истории”.
Това прави и проф. д-р Георги Димитров, основател на „Евротръст технолоджис“. Идеята за компанията възниква спонтанно през 2015 г., в разговор с един от близките му колеги.
За себе си казва, че е IT специалист по душа и юрист по професия. Развива кариера в адвокатска кантора в продължение на години като е поставил основите на една от най-големите действащи кантори в България, с над 60 души екип.
Решава обаче, че ще следва мечтите си и ще намери пресечната точка между Правото и технологиите в създаването на собствена компания.
„Знаехме, че дните на физическите лични документи, както и на хартиените, чрез които правим бизнес, са преброени”, разказва проф. Димитров, което поставя началото на хай-тек компанията от ново поколение.
Дигитализацията ще бъде водеща тепърва в много сфери от живота ни. Технологиите ни помагат да мислим за по-малко неща, а и могат да ни осигурят уюта и комфорта на дома, които търсим.
Доказват го Геновева Христова и Анелия Касабова, които създават компанията за интериорен дизайн Ligna Group преди повече от 20 години, а това лято пускат на пазара първия хотелски бранд, който ще управлява малки семейни хотели с помощта на дигитализацията.
Първият тестови хотел ще бъде в София и в него ще има смарт стаи и смарт устройства, като към момента в сектора не е реализиран подобен проект.
Някога Геновева и Анелия дори не са и подозирали, че ще представят България на световните пазари, а днес са изградили страната ни като бранд и са доказали, че тя е сред най-добрите в производството на мебели, в комплексното обзавеждане и в дизайна.
И като говорим за технологии, бизнесите осъзнават все повече необходимостта и ползите от нея. За да се случват обаче промените са нужни усилия, добри екипи и креативна работна среда, в която да се развиват талантите. Хора като Йордан Гинев от DIGITALL са осъзнали, че хората са основен приоритет.
Доверието също. И ако не беше то, едва ли преди повече от десет години Дарин Маджаров, основател на образователната платформа Уча.се щеше да рискува и да реализира идеята за видео уроци, която е изглеждала странна и дори налудничава преди десетилетие.
Днес обаче уроците могат да се поднасят на разбираем и лесен език във виртуална среда и да бъдат от помощ не само за децата, но и за техните учители и родители.
„Брато, прави още видеа. Изкарах шестица за първи път. Записвай по биология, химия и история, по всички предмети“, спомня си Дарин реакциите от страна на гимназистите.
Колко струва резиденцията?
Ние сме на последно място по дегитализация на предприятията, казва Елина Желева
Агенцията ще се свърже с лица, за които са установени неточности в декларираните данни