14-и Зелен форум очерта стъпките към промяна в мисленето и действията на бизнес, държава и общество

Корпоративни истории
 

По време на първия панел участниците се обединиха зад идеята за прогресивната роля на бизнеса в зеления преход

Събитието на списание ,,Мениджър“, посветено на климатичните промени и глобалното затопляне, се проведе за 14-и път в Интер Експо Център на 27 юни в присъствието на специалисти по засегнатите теми в четири панела и хора, които се вълнуват от тях. Зеленият форум, чийто медиен партньор е bTV Media Group, започна с видео обръщение на Виргиниюс Синкявичюс, еврокомисар по околната среда, океаните и рибарството.

По време на първия панел участниците се обединиха зад идеята за прогресивната роля на бизнеса в зеления преход, който засяга бъдещите поколения и не би трябвало да се разглежда само като политически казус. Сред тях бяха министърът на околната среда и водите Юлиан Попов, Мариана Итева - регионален директор индустриално бизнес развитие за Централна и Източна Европа, д-р Румяна Грозева, изпълнителен директор на Агенция за икономическо регионално развитие - Стара Загора, и Руслан Стефанов, главен икономист и програмен директор на Центъра за изследване на демокрацията. Дискусията продължи с интервю на доц. д-р Атанас Георгиев с Антония Спасова от „Еко Партнърс България“ относно разделното събиране на отпадъци.

Във втори панел, посветен на устойчивите модели в бизнеса, участие взе главният оперативен и изпълнителен директор на bTV Media Group Господин Йовчев, заедно с Михаела Калайджиева - Yettel, Иван Димитров - ОББ Асет Мениджмънт и Николай Михайлов – PwC. Според Господин Йовчев ESG следва да не е просто мисия на големите или по-малки бизнеси, а начин на мислене, който да насочим към цялото общество.  

Енергия за бъдещето бе темата на третия панел на форума. Заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов, Ивайло Георгиев от „Аурубис България“, Ангелин Цачев от Електроенергиен системен оператор (ЕСО) и Борислав Сандов, експерт по устойчиво развитие и опазване на климата обмениха идеи относно стимулирането на бизнеса за въвеждане на иновации.

В четвърти панел „Точка на кипене“ участваха Георги Бърдаров - учен от СУ „Св. Климент Охридски“ и Антоанета Йотова, физик-метеоролог. Двамата подчертаха важността на разбирането, че климатът не подлежи на държавни граници и ограничения от териториално естество. За най-опасни последици от климатичните промени Бърдаров посочи острия недостиг на питейна вода в Африка и повишаването на нивото на световния океан. Според него никой вече не може да разсъждава, че проблемите на Африка са само нейни, тъй като те рефлектират върху целия свят.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст