1 USD
1.83594 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,468.9

Защо отново всички искат да работят за големи скучни компании?

Финанси
 

По-високи заплати, допълнително здравно осигуряване, джаги в офиса и какво примамва служителите още

След рецесията през 2008 г. големите, утвърдени корпоративни работодатели излязоха от мода. Техните нестабилни и понякога спорни култури бяха изостанали във времето и изглеждаха заседнали в цикъл на вечни съкращения и преструктуриране.

Новото поколение служители се роди през последните няколко години в технологичните компании, където  като основни предимства се предлагат не просто маси за джаги, столове и модерни ценности с грижа за младежката чувствителност, а и се превърнаха в места, където психичното здраве на служителя е приоритет. Поне на думи…

През 2022 г. махалото се люлее назад, тъй като цялостният пазар на труда остава силен, но перспективите за стартиращите фирми стават по-нестабилни. Никога не е имало по-добър момент да отидеш на работа в голяма компания, отколкото сега, казват Bloomberg.

Ако кариерата ви се върти около стартиращите бизнеси, разбираемо е, че може да сте песимист по отношение на състоянието на икономиката. След десетилетен бум, повечето стартиращи компании, свързани с технологиите, които станаха публични през последните две години, сега имат акции, търгувани под цената им.

Инвеститорите от Силициевата долина очакват това да навреди на способността на стартъпите, особено нерентабилните, да набират пари, така че компаниите ще трябва да се подготвят за спад. През май бяха обявени над 15 000 съкращения именно в стартиращи компании.

Същата слабост не се наблюдава на по-широкия пазар на труда, всъщност е трудно да се видят признаци на слабост изобщо.

Икономиката на САЩ отвори 390 хил. работни места през май, подкрепена от силата в промишлените сектори, работните места на „хората с белите якички“ (офис служители) и подобрението в наемането на държавни служители.

Индустрията за търговия на дребно е съкратила 60 хил. работни места, тъй като потребителите пренасочват разходите си от стоки, обратно към услуги.

Настоящата динамика на пазара на труда кара служителите да се запитат коя работа предлага повече възможности и сигурност в дългосрочен план тази в старите огромни корпорации или онази в малките стартиращи компании. Докато някои стартъпи ще успеят, независимо от състоянието на икономиката, много все още се нуждаят от повече време и пари, за да развият своя бизнес и ще затворят врати завинаги. А на повечето работници в тежък момент на световната икономика, изобщо не им се рискува. 

Набирането на средства стана по-трудно, тъй като стартиращите фирми се разглеждат като неблагоприятни и инвеститорите стават все по-скептични.

Междувременно конвенционалните корпоративни работодатели непрекъснато увеличават заплащането и обезщетенията си през последното десетилетие, за да бъдат по-конкурентоспособни с фирмите от Силиконовата долина.

Демографията на работната сила, която може да избира между работни места в стартиращи компании или големи корпоративни работодатели, също се промени от началото на 2010 г.

Тази вълна от млади работници, родени в началото на 20-те си години, които прекарваха време в коуъркинг пространствата или технологичните инкубатори преди десетилетие, сега са в 30-те си години и в много случаи имат деца, ипотеки и заеми.

Получаването на по-висока, стабилна заплата, отколкото опции за плащане в акции, и наличието на щедри планове за допълнителни здравни грижи стават по-привлекателни, когато се насочвате към средна възраст.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии