
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Дали всъщност идеята не е да имаме време, за да харчим повече пари?
Ние хората изпитваме особена нужда да измерваме времето и да го разделяме, за да можем да ситуираме събития от живота си спрямо него.
Измерили сме, че за една обиколка на Земята около Слънцето са необходими 365 дни и една четвърт, 24 часа да обиколи сама себе си, и 60 минути, които да изпълнят всички тези часове…
Защо седмицата има 7 дни?
Но знаете ли защо една седмица се състои от 7 дни? Казва се, че корените на това измерване на дните се крият преди 4000 години във Вавилон, когато местните поставят почти в култ седемте планети, за които се смята, че образуват Слънчевата система по онова време. Числото 7 се превръща в свещено и започва да диктува дните на вавилонците.
По-късно тази концепция си пробива път през Близкия изток и Европа. През новия християнски ред и библейското схващане, че Земята е създадена за 6 дни, а през последния Бог е почивал.
И все пак в седмицата на вавилонците е нямало дори помен от идеята за два почивни дни.
Във френския календар са съществували десетдневни седмици (наречени „декади“), в които всеки 10-и ден е свободен.
В култури с четиридневна работна седмица трите дни за почивка произлизат от основната религиозна традиция на културата: петък (мюсюлмански), събота (еврейски, адвентистки) и неделя (християнски).
Време е за един почивен ден
Непрекъснат седемдневен цикъл, който протича през цялата история, без да се обръща никакво внимание на фазите на Луната и има фиксиран ден за почивка, най-вероятно е бил практикуван за първи път в юдаизма, датиран най-късно до VI век пр.н.е.
В Древен Рим на всеки осем дни е имало т. нар. нундини - пазарен ден, по време на който децата са били освободени от училище и селскостопанските работници са спирали работата на полето, за да дойдат в града, за да продават продукцията си.
"Свети понеделник"
Във Великобритания през XIX век неделята е била свещен ден, през който не се е очаквало никой да работи с идеята да има възможност и време да отиде на църква и да се занимава с духовни въпроси.
Преди по-малко от 200 години работниците в заводите и фабриките получават неделята като ден за почивка, но не и двудневен уикенд. Неявяването на работа в понеделник обаче става традиция за някои работници във Великобритания, които не успяват да отидат на работа след тежък уикенд на празненства и дълги запои. Така се появи концепцията за „Свети понеделник“.
В този „Свети“ ден няма нищо религиозно. Производителността в понеделник започва да страда до степен, че собствениците на фабрики решават да превърнат съботата в половин работен ден.
Съвременната концепция за относително по-дългия „уикенд“ за първи път възниква в индустриалната северна част на Великобритания в началото на XIX век и първоначално е била доброволно споразумение между собственици на фабрики и работници, позволяващи съботният следобед да започне в 14:00 ч. Основата на това е, че работниците ще бъдат на разположение за работа трезвени и освежени в понеделник сутринта.
Пълните 48 часа и тайният замисъл на Хенри Форд
Неделята е свещен ден за християните, но този традиционен почивен ден не е признат от много еврейски работници във фабрики, за които съботата е шабат. Този празничен ден за евреите започва през нощта в петък и продължава до нощта на събота и е най-свещеното време от седмицата.
Първата промяна по отношение на еврейския ден на почивка се случва в САЩ през 1908 г. Една мелница в Нова Англия позволява двудневен уикенд, така че еврейският персонал да може да спазва свещената събота.
Хенри Форд, легендарният автомобилен производител, е първият работодател, който прави събота и неделя почивни дни за работниците във фабриката си още през 1926 г. и фиксира 40-часова работна седмица. Отчасти алтруистичен ход, но от друга план работниците му да имат възможност да прекарват времето си на почивка в купуване на повече продукти, за да поддържат паричните средства, циркулиращи в икономиката. До тук с алтруизма!
Точният ден, на който Ford Motor Company се противопоставя на обществените норми, е 1 май през 1926 г. и всичко останало е история.
И това не е всичко. По-рано Форд увеличава заплатите на работниците си във време, когато други компании им плащат по 2,34 долара на час, той им дава по 5. Това е повече от два пъти по-висока от стандартната минимална работна заплата.
„Заразата“ на по-голямата почивка се разпространява
Съюзът на Amalgamated Clothing Workers of America е първият синдикат, който изисква и получава петдневна работна седмица. Останалата част от Съединените щати бавно последва, но едва през 1940 г., когато влезе в сила разпоредба от Закона за справедливите трудови стандарти от 1938 г., изискваща максимална 40-часова работна седмица и официално двудневният уикенд е приет в цялата страна.
През следващите десетилетия, особено през 40-те до 60-те години на миналия век, все по-голям брой страни приемат петък-събота или събота-неделя за уикенд, за да се хармонизират с международните пазари. Поредица от реформи на работната седмица в началото на XXI век доведоха голяма част от арабския свят в синхрон с повечето страни по света по отношение на работното време, продължителността на работната седмица и дните на уикенд.
Международната организация на труда (МОТ) в момента определя работна седмица, надвишаваща 48 часа, като прекомерна. Проучване на МОТ от 2007 г. установи, че най-малко 614,2 милиона души по света работят повече от тези часове.
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините