Увеличават прага за регистрация по ДДС на 100 хил. през 2023 и на 166 г. през 2024 г.

Финанси

Това предвижда законопроект внесен от депутати от четирите партии в управляващата коалиция

В момента търгзовците били те юридически или физическите лица да длъжни да подадат заявление за регистрация по Закона за ДДС и да водят счетоводството си съгласно него ако достигнат оборот от 50 хил. лв. Възможни са изключения, ако те се занимават с доставка на освободени доставки, каквито има в сферата на здравеопазването, кулутирата, образованието и др.

Осчетоводяването на ДДС обикновено изисква допълнителни средства, дори и задълженото лице към дадения месец да не е извършвало облагаеми доставки. Прагът от 50 000 лв. е фиксиран през 2003 г.

"От тогава са изминали близо 20 години, през които настъпиха значителни промени в обществено икономическите отношения, в покупателната способност, както и бе натрупана инфлация през периода", пишат в мотивите си към законопроекта народните представители. Сред тях личат имената на депутатите от ДБ Христо Иванов, Мартин Димитров и Георги Ганев, на Любомир Каримански от ИТН, на Искрен Митев и Венко Сабрутев от ПП, както и на Румен Гечев от БСП.

По оценка представена от вносителите е, че за администриране на ДДС фирмите с оборот между 50 и 100 хил. лв. плащат годишно 3000 хил. лв., а за тези между 100 и 166 хил. лв е 4500 лв. Така с промените тези разходи ще се редуцират, смятат депутатите предлагаши промените.

От ДБ изпратиха писмо до медиите, в което посочват, че мярката ще засегне най-малко 90 000 фирми по първата стъпка(увеличаванв на прага до 100 хил лв. и 110 000 фирми по втората(увеличаване на прага до 166 хил лв).

„Това е една от най-важните реформи за малкия бизнес, защото значително ще намали административната тежест за малките фирми. Очакваме, че така те ще могат да работят по-спокойно и да произвеждат повече стойност, от което да има ръст за икономиката“, коментира народният представител Мартин Димитров.

Преди по-малко от две седмици от ДБ заявиха, че с приемането на мерките приходите в хазната ще намалеят с 250 млн. лв, но те ще подкрепят бизнеса и потреблението и в резултат ще доведат до по-висок икономически растеж.

През септември 2021 г., малко преди да сдаде поста като служебен финансов министър сегашният титуляр на поста, Асен Василев, заяви, че за да се увеличи прагът за регистрация по ДДС е необходимо становището на ЕК. По думите му от тогава увеличаванвто на сумата до 166 хил. лв ще струва на бюджета 400 млн. лв.

 

Бизнес Видео Подкаст