
В този град слънцето не залязва цяло лято
Къде се намира?
Според експерти това е ключът към финансовата свобода
Харчeнeтo идва естествено за мнозина от нас, но спестяването изисква малко практика. Как и къде да спестяваме изисква стратегии за постигане на най-добри резултати — независимо дали става дума за финансови извънредни ситуации, образование или пенсиониране. Вашите стратегии и възможности могат да се различават в зависимост от това, за какво точно спестявате.
Колко пари трябва да имаме в спестовната си сметка?
Колко от заплатата си трябва да заделяме за спестявания?
Започнете, като разгледате текущите си дългове. Няма много смисъл да плащате 17% лихва по кредитна карта, докато печелите само 1% от спестовна сметка — или дори по-малко в някои случаи. Обмислете да отделяте част от парите за спестявания, а част за изплащане на дълговете си. Колкото по-рано изплатите дълга с висока лихва, толкова по-скоро ще можете да спестявате повече.
Целта за повечето хора и семейства трябва да бъде създаване на спестовен фонд за извънредни ситуации, който да е достатъчно голям, за да покрие сериозни и неочаквани разходи, като скъп ремонт на кола или медицински проблем. Такъв „резерв за черни дни“ може също да ви помогне временно, ако загубите работата си и имате нужда от време, за да си намерите нова.
Месечните ви разходи за живот лесно могат да се намерят в разписките за заплата или банковите извлечения. Финансовите консултанти често препоръчват да имате заделени пари, които да могат да покрият разходите ви за поне три месеца, а някой дори съветват да спестите пари, които да стигнат за между шест месеца и една година.
Тези стойности са валидни и за пенсионери, но винаги е добра идея да се направят допълнителни изчисления. Вземете предвид всичките си месечни разходи и ги сравнете с месечните си приходи, включително пенсии, социално осигуряване, ликвидни активи и инвестиционни доходи. Също така е важно да отчетете риска, свързан с акции или други променливи инвестиции, особено при спад на пазара.
Най-доброто място за съхранение на пари, до които трябва да имате бърз достъп при извънредна ситуация, е в ликвидна сметка. Това може да бъде разплащателна, спестовна или паричен пазар (money market) сметка в банка, както и фонд на паричния пазар към инвестиционна компания или брокерска фирма. Още по-добре, ако сметката носи и лихва.
Тези сметки ви позволяват да пишете чекове, да плащате сметки онлайн или да използвате мобилно приложение. Можете също така да превеждате пари по електронен път към чужда сметка при нужда. Ако разполагате с дебитна карта, можете да теглите пари в брой от банкомат.
Помислете дали да не спестите всички или част от средствата, които печелите извън редовната си заплата. Това може да бъде данъчно възстановяване, бонус или доход от допълнителна работа. Опитайте се да внесете част от тях в спестовната си сметка, особено ако получите повишение.
Още един доказан съвет е да "платите първо на себе си“. Отнасяйте се към спестяванията си като към всяка друга сметка и определете конкретен процент от всяка заплата, който да заделяте. Обмислете директен депозит, за да избегнете изкушението да похарчите парите. Можете да ги получавате по разплащателната си сметка и оттам автоматично да ги прехвърляте към спестовния фонд.
Спестяването за „черни дни“ или извънредни ситуации е по-лесно на думи, отколкото на практика за много от нас. Човек с нетен годишен доход от 50 000 долара би трябвало да задели между 12 500 и 25 000 долара. Това би отнело между две и половина до пет години, ако отделя 10% от дохода си за спешен фонд – без да се отчитат допълнителни вноски или лихви по сметката.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Къде се намира?
Пет от тях са в Европа
В София дневно се извършват над 887 хиляди пътувания с градски транспорт