Какво означава за парите ни, ако пак няма стабилност след вота (ВИДЕО)

Според икономиста Лъчезар Богданов, без политическа стабилност, рискуваме да разрушим граденото 25 години

 

На 2 април в България се провеждат петите поред избори в последните 2 години. На този фон не е изненада, че у много от нас се е натрупала умора от постоянните избори. Въпросът за стабилно управление обаче е все по-важен. В противен случай можем да разрушим граденото в последните 25 години, предупреждава икономист.

Какво означава липсата на политическа стабилност?

  • За Шенген и Еврозоната?
  • За инвестициите?
  • За доходите ни?

Още една празна година 

 

Липсата на политическа стабилност означава най- вероятно ново отлагане на членството в Шенген и Еврозоната. Старши икономистът на Института за пазарна икономика - Лъчезар Богданов коментира за businessnovinite.bg, че ако страната ни остане отново без стабилно управляващо мнозинство след поредните избори, то на хоризонта се задава още една празна година. 

Снимка: bTV

„Най-вероятно това ще доведе до високи дефицити, заради разхлабване на дисциплината, т.е. рискуваме нещо, което е градено 25 години сами да си го разрушим“, казва Богданов.

Несигурност в данъчната политика

Снимка: iStock

Не може да не знаеш ще има ли данък "свръхпечалба" 3 дни преди да започне съответния период. Необходима е предвидимост, за да знае бизнесът защо да инвестира 30,50 или 500 млн. евро в България, казва икономистът.  

По-бавен ръст на доходите 

Рискът е още една година с ниски инвестиции. Ние и вече сме на критично ниско ниво 15,4% от БВП, за сравнение в Румъния инвестициите са 24-25% и това е огромна разлика, коментира Лъчезар Богданов. Ако инвестициите се забавят, то и заплатите ще растат по бавно. 

Снимка: iStock

„Ако вземем една Естония и Литва ще видим, че те изпреварват по доход на глава от населението Испания и вече дишат във врата на Италия. Това са две бивши републики от Съветския съюз, които до 1991г. не са имали собствена държава“, каза още Лъчезар Богданов и допълни, че България трябва да реши именно дали ще догонва или ще остане в периферията и ще е по-близо до Северна Македония, Косово и Албания.

Отлагане на еврозоната

Снимка: iStock

Стабилното управление няма пряк ефект върху инфлационните процеси, но косвено може да повлияе на по-бързото овладяване на инфлацията с водената от него данъчна политика, смята икономистът. Ключово за членството в еврозоната обаче е приемането на няколко закона, както и приемането на Бюджет за 2023г. с ясни параметри. 

„Вече видяхме, как служебното правителство се измъква с аргумента „Не е наша работа да формираме политика за 2-3г. напред . Ние управляваме само текущо финансите. Така няма как да стане, дори няма никой да ни оцени – ще кажат ще изчакаме да имате прогноза за следващите 3 години как ще се движи икономиката“, каза още Лъчезар Богданов.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст