
Лихвите по жилищните заеми са по-ниски през месец март
Средната годишна лихва по новите ипотечни кредити възлиза на 2,46 на сто
Те искат до 2029 г. да се сдобият със свой дом
Поколението Z – хората, родени между 1997 и 2012 година – се очертава като най-пестеливото поколение до момента. Независимо от глобалния икономически натиск и нестабилния пазар на труда, мнозина от тях успяват да трупат спестявания с темпове, каквито не се наблюдават при по-старите поколения.
Според данни на Talker Research, цитирани от The New York Post, 21% от представителите на Gen Z заделят между 1% и 10% от месечния си доход, докато 25% спестяват между 11% и 20%. Още 12% стигат до 30% спестени средства от дохода си, а 5% от младите успяват да спестят дори цялата си заплата.
Тези цифри превъзхождат спестовността на милениалите (родени между 1981 и 1996 г.), поколението X (1965–1980) и бейби бумърите (1946–1964). За сравнение, 30% от милениалите отделят до 10% от заплатата си, а 24% – между 11% и 20%. Но цели 26% от тях изобщо не спестяват – в контраст с едва 16% при поколението Z. При бейби бумърите положението е още по-неблагоприятно - 32% от тях не заделят никакви средства, като мнозина открито заявяват, че предпочитат да се наслаждават на парите си, докато са живи.
И все пак – въпреки впечатляващите си спестовни навици, представителите на поколението Z рядко притежават собствено жилище.
В САЩ, където живеят приблизително 68 милиона души от това поколение, близо половината заявяват, че искат да закупят дом до 2029 г. Но засега само 3% от купувачите и 2% от продавачите на имоти са на възраст между 18 и 24 години, според Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти (NAR).
Проучването показва, че над половината от младите продължават да живеят със семействата си, за да имат по-високите спестявания и след време да си позволят собствено жилище.
Финансовият натиск обаче остава сериозен. В най-големите градски зони в САЩ младите купувачи от Gen Z отделят средно 37% от доходите си за ипотека – далеч над 26%, които плаща средностатистическият купувач.
Допълнителен фактор е трудният пазар на труда, който кара все повече млади хора да търсят странични доходи. Към края на миналата година 5,3% от работещите в САЩ са имали повече от едно работно място – най-високият дял от 2019 г. насам.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Средната годишна лихва по новите ипотечни кредити възлиза на 2,46 на сто
През 2024 г. стокообменът на България със САЩ съставлява 1.7% от общия стокообмен на страната ни
Как ще се определят регулираните цени за периода на отлагането?