В рамките на втория си мандат в Белия дом републиканецът се очаква да запази ниските данъци върху корпорациите и богатите физически лица и да увеличи митата върху чуждестранния внос.
Икономистите до голяма степен са съгласни, че търговските тарифи на Тръмп, съчетани с намаляване на данъците и твърда позиция по отношение на имиграцията, вероятно ще доведат до повишаване на потребителските цени. Това би могло да подтикне Федералния резерв да възприеме по-рестриктивна парична политика, което допълнително да подкрепи долара.
Към 8 ч. централноевропейско време еврото спадна с 1,75% до 1,0740 долара, което го постави на пътя към най-лошия му ден от март 2020 г. насам.
Спад на еврото и други валути
Еврото преживява най-лошия си ден от избухването на пандемията от Ковида, след като Доналд Тръмп спечели изборите в САЩ. Доларовият индекс, проследяващ силата на американската валута спрямо кошница от основни валути, се повиши с 1,5%.
Други валути, включително японската йена, австралийският долар и британският паунд, също отслабнаха, като йената спадна с 1,5%, австралийският долар - с 1,4%, а британският паунд - с 1,3%.
При валутите от Централна и Източна Европа унгарският форинт спадна с 2,4%, чешката крона - с 2%, а полската злота - с 1,9 %. Същевременно китайският юан и мексиканското песо спаднаха съответно с 1,2% и над 3%, натежали от очакванията за по-строги търговски и гранични политики.