Зеленият преход: Българският форум, който развълнува COP29

ESG

В Green Transition Forum в българския павилион на COP29 се преплитат глобални проблеми и български успехи

 

 В рамките на COP29, конференцията Green Transition Forum събра водещи експерти, за да обсъдят декарбонизацията на индустриите, ESG стандартите и ролята на чистите технологии.

ESG - нов корпоративен модел: Джордж Кремлис от Европейската организация за публично право подчерта, че ESG е инструмент за намаляване на въглеродния отпечатък и преминаване към кръгова икономика. Той призова компаниите да разработват устойчиви продукти с по-дълъг живот, които могат да се поправят и рециклират, и да се адаптират към климатичните промени, като например въведат задължителна застраховка "климатични бедствия", както е в Гърция.

Технологични решения: Дейвид Зорн от Climeworks представи технологията за извличане на CO2 от атмосферата и призова за инвестиции в този сектор. Компанията е набрала близо 1 милиард долара за 15 години, но са нужни още милиарди, за да се разгърне технологията в глобален мащаб и да се постигне нетна нула до 2050 г. Наталия Мулин Агиар от Филип Морис Интернешънъл (ФМИ) сподели опита на компанията в намаляване на емисиите с 40% от 2019 г. насам и измерване на въглеродния отпечатък. ФМИ използва два метода - виртуална цена на CO2 и цена на компенсациите, за да изчислява въглеродните емисии и да оформя бюджета си за декарбонизация.

Предизвикателства пред бизнеса: Костадин Сирлещов от CMS Sofia разказа за предизвикателствата при внедряване на ESG в големи инфраструктурни проекти, като например проектът за възобновяема енергия в България, който CMS е консултирала. Експертите обсъдиха и проблема с високите цени на енергията в Европа и необходимостта от ускоряване на процедурите за разрешителни за ВЕИ. Дейвид Зорн посочи като пример Кения, където правителството активно подкрепя проекти за улавяне на въглерод.

Преосмисляне на бизнес моделите: Участниците в дискусията се съгласиха, че бизнесът трябва да преосмисли моделите си на работа и да инвестира в иновации и чисти технологии. Константин Божинов от Heidelberg Materials разказа за предизвикателствата пред циментовата индустрия и проекта ANRAV, с който компанията цели да намали емисиите си с 47% до 2030 г. Наталия Мулин Агиар от ФМИ подчерта важността на прозрачността и диалога с инвеститорите и потребителите при прехода към устойчив бизнес модел.

Привличане на таланти: Дейвид Зорн от Climeworks изтъкна ролята на квалифицираните кадри в осъществяването на зеления преход, като подчерта, че всеки нов служител е потенциален лидер.

Важността на технологиите и ЕС таксономията: Джордж Кремлис заключи дискусията, като подчерта важността на разнообразните технологии за декарбонизация и необходимостта бизнесът да бъде запознат с ЕС таксономията, за да се възползва от финансиране за зелени проекти.

Green Transition Forum в българския павилион на COP29 не само задава важни въпроси, но и дава надежда. В него се преплитат глобални проблеми и български успехи, технологични иновации и мъдри бизнес решения. Едно е сигурно - българският глас в дебата за зеленото бъдеще става все по-силен!

 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст