Вече има обяснение защо пистата за лека атлетика на Олимпийските игри е лилава? (ГАЛЕРИЯ)

Традиционно лекоатлетическата писта на олимпийския стадион е червена

 

Черупки на мекотели от Средиземно море са използвани като суровина за направата на синтетичната настилка на лекоатлетическата писта за Олимпийските игри през 2024 г. в Париж.

Традиционно лекоатлетическата писта на олимпийския стадион е червена. В изданието за Париж през 2024 г. обаче тя е лилава. За първи път в историята това се случва по време на Олимпийски игри, а цветът е изцяло в съответствие с цветовете, избрани от комисията за събитието. По-важен е фактът, че настилката е направена от черупките и мидите, останали от риболовната индустрия, което показва ангажимента на спорта към опазването на околната среда.

Лилавата писта за лека атлетика на Олимпийските игри в Париж

Новата лилава лекоатлетическа писта е функционално същата като традиционната гумена писта, но в нейната разработка са използвани черупки от двучерупчести мекотели, намиращи се в Средиземно море. Компанията, която проектира настилката Mondo се присъедини към кооперация на рибари, за да създаде верига за доставки между черупките и фабриката за материали.

Еластичните подови настилки, като настилките за бягане, са направени от калциев карбонат. Черупките на мекотелите са богати на този компонент. Съюзът между кооперацията Nieddittas и Mondo представлява нова верига за доставки, която превръща органичните отпадъци в строителни материали. Рибарите почистват и изсушават черупките, стриват ги на фин прах и накрая ги изпращат на фабриката.

Спортната индустрия ще намали въздействието си върху околната среда, като използва миди. Калциевият карбонат традиционно се получава чрез добив на варовик и мрамор. Прилагането на този алтернативен маршрут за доставка намалява емисиите на CO2 и замърсяването на околната среда от минни отпадъци. Според изявление на Mondo, изграждането на писта с използването на биогенен калциев карбонат компенсира емисиите на дизелов автомобил Евро 4, който изминава 60 хиляди километра.

Учените, отговарящи за проекта, работиха върху усъвършенстването на техниката в продължение на три години.

Новата лекоатлетическа писта е с площ от 17 хиляди квадратни метра. Струва около 3 милиона евро и ще има полезен живот още 10 години. Mondo са проектирали трасето за 12 издания на Олимпийските игри.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст