И Amazon ще дари 1 млн. долара на Тръмп
Джеф Безос се очаква да посети лично Тръмп през следващите дни
Без ливадите с морска трева ще станем свидетели на повече брегова ерозия
Ливадите с морска трева с най-разпространените крайбрежни местообитания на Земята. Те са намерени на морското дъно от Аляска до Австралия, съобщава CNN. Въпреки че покриват само една хилядна от дъното на океана, тези морски растения играят важна роля във водните екосистеми – от осигуряване на места за отглеждане на морски видове до съхраняване на до 18% от въглерода в океана.
Но това жизненоважно подводно местообитание е в упадък – със загуба от около 7% годишно в световен мащаб – поради фактори като развитие на крайбрежието, изменение на климата, свръхулов и замърсяване.
"Някога на планетата е имало около 18 милиона хектара ливади с морска трева и сме загубили между 30 и 40%", казва Крис Оукс, главен изпълнителен директор на ReefGen. Това е тревожна статистика за Оукс, който също е и морски биолог.
"Без ливадите с морска трева ще станем свидетели на повече брегова ерозия, загуба на коралови рифове, загуба на рибни запаси и влошено качество на водата", казва той пред CNN.
Възстановяващи роботи
Проектите за възстановяване на морска трева често включват водолази, които засаждат семена или издънки на океанското дъно. Този процес може да се забави и да доведе до нисък добив, казва Оукс. Също така може да бъде рисковано за водолази, работещи на морското дъно за продължителни периоди от време.
"Ръчното засаждане работи, но роботите са наистина добри, когато нещата са скучни, мръсни, опасни или далечни", казва Оукс.
Тъй като технологията се подобри и цената на частите намаля през последните две десетилетия, подводните роботи започнаха да играят важна роля в изследването и работата в сурови водни условия. ReefGen за първи път създаде робот на име Cora, който засажда коралови тапи върху рифове, за да помогне за регенерирането им. Cora осигури основата за Grasshopper – итерация на стартъпа за засаждане на морска трева.
С тегло от около 23 килограма, Grasshopper – украсен с розови ски, няколко камери и много техника, в момента може да засади до 60 семена на минута и може да побере до 20 000 семена в 20-литрова торба.
Действа чрез инжектиране на семена от морска трева и кален разтвор, приготвен предварително, в утайките на морското дъно. След като пусне около четири семена през улея за засаждане, той подскача на около 30 сантиметра до следващото си място за инжектиране, за да не безпокои заобикалящата го среда.
Grasshopper все още не е напълно автономен. Управлява се от човек, използващ интерфейс на контролер на лодка, и следва трансектна линия – дълга измервателна лента, поставена от водолаз над океанското дъно за чертане и ориентация.
Сравнителни изследвания
Роботите за засаждане на морска трева са работили в Северна Америка, Европа и Югоизточна Азия. Този юли Grasshopper засади 25 000 семена в Уелс.
Докато Оукс казва, че е необходимо време, за да се видят резултатите, той добавя, че първият им пилотен проект за морска трева през 2022 г. е отгледал същото качество и количество змиорска трева като ръчно засадения контролен парцел. Това разгръщане помогна да се установи, че механизираното засаждане със скорост и мащаб е осъществимо.
През октомври ReefGen се обедини с Института по морски науки на Университета на Северна Каролина (UNC), за да проведе сравнителни проучвания, разглеждащи различни методи за възстановяване на морска трева, базирани на семена, включително роботизирано засаждане.
*Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.
Джеф Безос се очаква да посети лично Тръмп през следващите дни
Правителството е възприело политика на нулева толерантност към сексуално съдържание
Под 50% от компаниите у нас ще зарадват служителите си с коледен бонус