Гърция тръгва на лов за рядък минерал, който Китай използваше като "оръжие" срещу ЕС
Този минерал ще тръгва от Гърция за първи път в историята
Технологията ще може да извлича 36 000 тона въглерод от атмосферата
Построена е най-голямата инсталация в света, която трябва да „изсмуче“ замърсения въздух от атмосферата като гигантски вакум. Mammoth е вторият комерсиален завод за директно улавяне на въздух, открит от швейцарската компания Climeworks в страната, и е 10 пъти по-голям от своя предшественик Orca, който започна да работи през 2021 г. Mammoth стартира през 2024 г., разказва CNN.
Как работи технологията?
Директното улавяне на въздух е технология, предназначена да засмуква въздух и да отделя въглерода с помощта на химикали. След това въглеродът може да се инжектира дълбоко под земята, да се използва повторно или да се трансформира в твърди продукти.
Climeworks планира да транспортира въглерода под земята, където ще бъде естествено трансформиран в камък, заключвайки въглерода за постоянно. Цялата операция ще бъде захранвана от изобилната чиста геотермална енергия на Исландия.
Спорните технологии
Тъй като планетата продължава да се нагрява, с опустошителни последици за хората и природата, много учени казват, че светът трябва да намери начини за премахване на въглерода от атмосферата. Но технологиите за отстраняване на въглерод са все още са спорни. Те бяха критикувани като скъпи, енергоемки и недоказани в мащаб. Някои защитници на климата също са загрижени, че биха могли да отвлекат вниманието от политиките за намаляване на изкопаемите горива.
Повече за компанията
Climeworks започна изграждането на Mammoth през юни 2022 г. и компанията казва, че това е най-големият подобен завод в света. Той има модулен дизайн с място за 72 "колекторни контейнера". Това са вакуумните части на машината, които улавят въглерода от въздуха и които могат да се подреждат един върху друг и да се местят лесно. В момента има 12 от тях, като предстои да бъдат добавени още.
Mammoth ще може да извлича 36 000 тона въглерод от атмосферата годишно при пълен капацитет, според Climeworks. Това е еквивалентно на премахването на около 7800 автомобила, задвижвани с газ, от пътя за една година. Climeworks не даде точна цена за всеки тон отстранен въглерод, но каза, че тя е по-близо до 1000 долара на тон, отколкото до 100 долара за тон. Докато компанията увеличава размера на заводите си и намалява разходите, целта е да достигне 300 до 350 долара на тон до 2030 г., преди да достигне 100 долара на тон около 2050 г. Новият завод е важна стъпка в борбата срещу изменението на климата.
Този минерал ще тръгва от Гърция за първи път в историята
Китовете могат да бъдат проблем за криптовалутата
Ето как изглежда тя