1 USD
1.89592 BGN
Петрол
80.08 $/барел
Bitcoin
$102,263.0

Какво представлява Парижкото споразумение? Тръмп извади САЩ от сделката

Повечето от световните суперсили са членове на правно обвързващия международен договор.

След официалното си встъпване в длъжност, Доналд Тръмп побърза да обяви куп укази като един от тях е оттеглянето от Парижкото споразумение. Той изкара САЩ от глобалното споразумение за климата по време на първия си мандат, така че не е голяма изненада, че той направи същото отново.

Но с опустошителното екстремно време, отчасти предизвикано от покачващите се температури, отнемащи животи и опустошаващи общности по целия свят, мнозина поставят под въпрос решението на Тръмп. Емблематичният международен договор за климата, Парижкото споразумение, включва ангажимент да се опитаме да предотвратим повишаването на температурите с повече от 1,5C над прединдустриалните нива. Наскоро ООН предупреди, че светът не прави достатъчно, за да поддържа затоплянето под нивата.

Какво представлява Парижкото споразумение, какво са направили страните след подписването му и какво означава това за COP29?
 
Какво представлява Парижкото споразумение?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: iStock

Парижкото споразумение е правно обвързващ международен договор относно изменението на климата. То беше прието на COP21 от 194 страни – 193 държави плюс ЕС – на 12 декември 2015 г. След това Парижкото споразумение влезе в сила на 4 ноември 2016 г. 

Най-важният ангажимент е да се опитаме да предотвратим повишаването на глобалните температури с повече от 1,5C и да ги поддържаме „доста под“ 2C над прединдустриалните времена. Доказателствата сочат, че нарушаването на това ограничение ще отприщи тежки въздействия върху климата, включително наводнения, горещи вълни и силна суша.

Парижкото споразумение включва и други ангажименти от страните, които са го приели, включително предоставяне на финансиране за по-бедните страни за преход на техните енергийни системи и адаптиране към последиците от изменението на климата. Подписалите също се стремят да намалят своите емисии до нула между 2050 и 2100 г.

Какво направиха страните след Парижкото споразумение?

Снимка: EPA

Тъй като науката за климата се развива и чистите технологии се подобряват, целите на всяка страна трябва да бъдат актуализирани. Ето защо Парижкото споразумение работи върху петгодишен цикъл, който стимулира все по-амбициозни действия в областта на климата. Държавите представят своите национални планове за климата. Те очертават какво ще направят, за да намалят своите емисии на парникови газове и да постигнат целите на Парижкото споразумение. Всеки цикъл се очаква да покаже по-висока степен на амбиция от предишния.

Всяка година страните се срещат на международни преговори за климата, известни като Конференция на страните или COP. Именно на 21-вата COP в Париж бяха уточнени подробностите по Парижкото споразумение. Тези годишни конференции сега служат като ключова възможност за подписалите страни да напреднат в усилията си към постигане на целите на споразумението.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст