1 USD
1.90906 BGN
Петрол
80.2 $/барел
Bitcoin
$97,062.7

Къде в Европа плащат за всяка върната чаша кафе

ESG

Повече от 700,000 чаши са върнати през изминалата година

Много европейски държави като Румъния, Дания и Белгия въвеждат системи за депозити, които позволяват на хората да връщат пластмасови или стъклени бутилки в определени машини. След като върнат отпадъка, те биват възнаградени с малка сума в замяна. Депозитната система в Дания обаче се различава от тези в останалите европейски държави. 

  • В света по-малко от 2% от пластмасовите чаши за кафе за еднократна употреба се рециклират
  • През новата 2025 г. целта на Орхус е да се събере 1,5 млн. чаши

Каква е разликата?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В останалите държави такъв тип определени машини може да срещнете в големи вериги магазини, докато в Орхус машините са разположени на главните търговски улици, съобщава Euronews. 

По-малко от 2% от пластмасовите чаши за кафе за еднократна употреба се рециклират в световен мащаб. Целта е да се рециклират много популярни продукти като чаши за студени или топли напитки, които се използват средно само 15 минути, преди да бъдат изхвърлени. Позиционирането на машините на главните улици прави достъпа до тях много по-лесен.

Колко пластмасови чаши са върнати?

При стартирането на програмата е поставена цел да се съберат 500 000 чаши през първата година. Проектът надхвърли очакваните резултати като отчете 735 000 върнати чаши. По този начин градът успя да спести 14 тона пластмаса от изгаряне и емисии на CO2. 

През новата 2025 г. целта на Орхус е да се събере 1,5 милиона чаши, като за третата година са планирани допълнителни 1,5 милиона. В процеса на подготовка община Орхус се стреми да разшири инициативата, за да може да стигне до другите градове в близост. 

Борбата на Европа с пластмасовите отпадъци

Градове като Барселона, Берлин, Льовен, Гент, и Париж също се борят с кризата с отпадъците от опаковки чрез укрепване на своите системи за повторна употреба. ЕС също се включва в борбата за намаляване на въглеродния отпадък като одобри регламент за опаковките и отпадъците от опаковки, който задължава държавите-членки да намалят отпадъците от опаковки на глава от населението с 5% до 2030 г., с допълнителни намаления до 2035 и 2040 г.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Бизнес Видео Подкаст