
Почти всеки германец не би работил повече от осем часа на ден никога
95% биха искали да свършват работа до 18:00 ч.
Измамите включват манипулиране на гласове с цел изнудване и фалшиви аудиосъобщения от името на държавни служители
Главният изпълнителен директор на OpenAI, Сам Алтман, предупреди, че светът е на прага на мащабна „криза с измамите“, подхранвана от напредъка в изкуствения интелект. По време на реч във Федералния резерв на САЩ той изрази силна тревога, че AI технологиите вече подкопават основни методи за идентификация – особено гласовата верификация, която все още се използва от някои финансови институции, съобщава CNN.
„Изкуственият интелект напълно е победил повечето от начините, по които хората се удостоверяват в момента, освен паролите“, заяви Алтман и подчерта, че злонамерени лица вече могат да се представят за други с поразителна реалистичност.
Притесненията му се вписват в контекста на очаквания „План за действие в областта на изкуствения интелект“ на Белия дом – нова регулаторна рамка за технологията, която цели да гарантира както иновации, така и национална сигурност. OpenAI активно участва в консултациите около плана и засилва своето присъствие във Вашингтон, откривайки първия си офис там през 2025 г. Новият център ще има двойна цел, от една страна да информира и обучава законодатели и служители относно AI, а от друга – да бъде средище за икономически изследвания в сферата.
Алтман подчерта и някои реални инциденти, при които изкуственият интелект вече е използван за измами – от манипулиране на гласове с цел изнудване на родители, до фалшиви аудиосъобщения от името на държавни служители. Според него сме на ръба на ситуация, при която фалшификати чрез видеоразговори и FaceTime ще станат неразличими от реалността. Макар OpenAI да не разработва инструменти за имитация на хора, Алтман настоя, че светът трябва спешно да намери отговори. Той подкрепя инициативи като „The Orb“ – инструмент, който предлага „доказателство за човечност“ в дигиталната епоха.
Изпълнителният директор на OpenAI не скри и страховете си от бъдеще, в което т.нар. „суперинтелект“ – свръхмощна AI система – може да бъде използвана от враждебни държави или престъпни организации за атаки срещу критична инфраструктура или създаване на биологични оръжия. Алтман предупреди, че развитието на изкуствения интелект изпреварва капацитета на обществото да се защити от възможни злоупотреби. Това, според него, налага още по-решителна и международно координирана регулация.
Въпреки мрачните си прогнози, Алтман изрази по-умерен поглед по отношение на страховете от автоматизация и загуба на работни места. Той заяви, че „никой не знае“ какви ще бъдат икономическите последици, като подчерта, че системите са твърде сложни, за да се правят сигурни прогнози. Според него, макар някои професии да изчезнат, ще възникнат нови, а след век „работата“ може да се превърне в социална игра, а не в необходимост за оцеляване.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
95% биха искали да свършват работа до 18:00 ч.
Художникът обаче бил разочарован, че посетителят е пропуснал „да вкуси“ и залепващата лента
Audi и BMW са в списъка