1 USD
1.72214 BGN
Петрол
67 $/барел
Bitcoin
$94,908.0

Фермите за тролове: Защо са заплаха за демокрацията и бизнеса?

Киберсигурност

Какво представляват фермите за тролове и защо трябва да се притесняваме?

Когато мислите за термина "ферма за тролове", какво ви идва на ум? Може би сцена от научно-фантастична книга или игра, която да изтеглите на телефона си. Но не се заблуждавайте, има опасни последици от фермите за тролове.

Механизмите на манипулацията

Тези зад фермите за тролове разпространяват дезинформация чрез фалшиви профили и акаунти, които изглежда принадлежат на истински хора, разясняват News literacy project. Някои са предназначени да увеличат фалшивата подкрепа за политически идеи, други създават объркване и недоверие към демократичните институции. Други пък го правят за лична изгода или известност.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Историческата перспектива

Въпреки че повечето американци разбраха за фермите за тролове, след като научиха, че Русия ги е използвала, за да се опита да подведе гласоподавателите по време на президентските избори в САЩ през 2016 г., тролирането се връща по-далеч от това. И това явление по никакъв начин не се отнася само за Русия. Фермерите на тролове могат да бъдат отделни лица, политически партии или правителства.

Отговорът на социалните медии

Социалните медийни платформи се опитаха да ограничат разпространението на тези фалшиви акаунти със смесени резултати. През март Twitter, Facebook и Instagram, които Facebook притежава, дезактивираха десетки акаунти, свързани с руска мрежа за тролове, базирана предимно в Гана, съобщи The Verge. Акаунтите, които подхраниха расовите разделения, привлякоха повече от 300 000 последователи. И все пак това е само върхът на айсберга.

Правата на човека срещу троловете

Институтът за бъдещето проучва спонсорирания от държавата тролинг в доклад от 2018 г. Изследователите установиха, че въпреки че въздействието на фалшивите акаунти и сайтове всъщност може да се класифицира като нарушения на човешките права, почти не съществува инфраструктура за наказване на създателите. Те предложиха да се използват международните закони за правата на човека, за да се „изисква от социалните медийни платформи да откриват и в някои случаи премахват речта на омразата, тормоза и дезинформацията и да прилагат такива изисквания по прозрачен и отговорен начин, който зачита надлежния процес и укрепва правата на човека.“

По-умни, по-незабележими: Еволюцията на троловете

Неотдавнашна статия от New York Times изследва съдържанието, създадено от акаунти на руски тролове през 2016 г. спрямо 2020 г. Паралелно сравнение на публикации разкри, че троловете са станали по-умни в криенето на истинската си самоличност. Акаунтите от 2016 г. са склонни да бъдат пълни с правописни грешки или да имат нереалистично голям брой последователи. Сега троловете копират и поставят части от текст, за да намалят такива очевидни грешки.

Как да се защитим?

Без тези сигнални знаци потребителите на интернет трябва да бъдат още по-предпазливи. Сегмент от ноември 2019 г. от филиала на NPR WBUR предлага съвети от изследователите от университета Клемсън Дарън Линвил и Патрик Уорън:

  • Попитайте защо виждате определена информация от определен акаунт.
  • Бъдете предпазливи от вълна от вдъхновяващо, повдигащо съдържание, защото троловете не искат да враждуват общността, те искат да бъдат част от нея.
  • Бъдете внимателни, когато срещате съдържание от акаунти, които не познавате.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук