![Тази модна марка закрива производството си в наша съседка: Защо?](https://img.cms.bweb.bg/media/images/286x161/Feb2025/2113495915.jpg)
Тази модна марка закрива производството си в наша съседка: Защо?
Компанията е приключила 2023 г. със загуба от около 230 млн. евро
Как TikTok видеа с фалшиви обещания заблуждават потребителите
Развитието на технологиите носи както множество ползи, така и сериозни предизвикателства. В социалните мрежи все по-често се срещат AI-генерирани клипове с гласовете на известни български певци, които на пръв поглед изглеждат безобидни. Наред с тях обаче се появяват и по-опасни тенденции, свързани с измами и манипулация.
Измамите в ТикТок
В последно време зачестяват случаите на измами в социалните мрежи, при които се използват фалшиви профили на известни личности. Актьори, певци или телевизионни водещи обещават големи суми пари, при извършване на определена дейност. Това обаче е измама.
Най-новото видео, което циркулира в социалните мрежи е свързано с попфолк певецът Азис. Фалшив профил, който има 22.8 хил. последователи обещава награди от 20 000 евро на потребителите, изпълнили определено предизвикателство. Тази схема цели да привлече последователи и потенциално да измами хората. "Спрете колата", "Спрете ягодите" и други "предизвикателства", които трябва да направите, за да получите сумата от 50000 евро или повече. В този случай е използван AI инструмент, за да имитира гласът на певеца, а неговите оригинални видеа са със спрян звук.
Съществуват и измами, при които целият видеоклип е генериран от изкуствен интелект.
Как работи измамата?
Използвайки технологии като deepfake или AI промяна на гласове, измамниците създават видеа, в които изглежда, че известната личност прави изявление. Видеото се публикува от профил, който имитира официалния акаунт на звездата. В повечето случаи се вижда как даденият човек обещава парична награда за изпълнение на предизвикателство или изпращане на някакъв вид информация. Потребителите може да бъдат подведени да споделят лични данни или да изпратят пари с надеждата да получат наградата.
Рисковете от подобни AI измами
Как да се предпазим?
Един от лидерите в киберсигурността NortonLifeLock дава няколко съвета за това как да разпознаем фалшивите видеа. Ето за какво да следим:
Най-доброто противодействие на дезинформацията и фалшивите новини, които създават подобен тип съдържание, е добрата информираност. Ако не искате да станете жертва на deepfake използвайте своето критично мислене.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Компанията е приключила 2023 г. със загуба от около 230 млн. евро
„Разпадат се, когато пиеш“, казва Тръмп
За целта Москва похарчи малко под 1 милиард евро