Топлоенергията поевтинява между 5 и 7 процента

БГ Бизнес

Енергийното министерство обмисля едномесечно отчитане на парното

Топлата вода ще струва между 5 и 7 процента по-малко, ако България започне да внася с около 10% по-евтин газ от Русия. Това заяви председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. Той уточни, че намалението ще бъде и за парното, но най-вероятно ще влезе в сила от 1 юли и така ще се отрази само на подгряването на водата.

Семерджиев каза още, че ако няма резки промени в цените на горивата, намалението може да е валидно и в началото на новия отоплителен сезон.

Въвеждането на едномесечно отчитане на потреблението на топлоенергия пък може да залегне в промените в Закона за енергетиката. Това стана ясно на националната кръгла маса за устойчивото развитие на топлофикациите в България.

До две седмици измененията ще бъдат разгледани на второ четене от икономическата комисия в парламента.

Зам.-министърът на икономиката Валентин Николов, който не веднъж е лансирал идеята, посочи, че изравнителните сметки, изготвени веднъж годишно, изненадват доста от потребителите и накърняват доверието в отчитането и в плащането.

Николов изтъкна, че в Пловдив, Варна, дори и в София има потребители, които ползват уреди, позволяващи ежемесечно отчитане на топлоенергията, но не навсякъде е така.

Ако в окончателния вариант залегне ежемесечното отчитане на топлоенергията, има две възможности – или това да се плаща от самото топлофикационно дружество или от потребителя. Ще има опция за „по желание”, но ще вървим на вариант ежемесечно отчитане, каза Николов.

Законът за етажната собственост трябва да се синхронизира със Закона за енергетиката. Според Николов, цената за потребителите като цяло ще падне, защото повишаването на доверието ще намали отказа от топлофикация.

Зам.-министърът споделя и идеята за забрана на отказа от услугите на топлофикационните дружества, но тя не е обсъждана, тъй като и в момента съществува в закона.

Николов отбеляза, че Топлофикация София в момента има добри програми, а турбината, която ще повиши енергийната ефективност на дружеството ще бъде готова до края на 2013 година.

Ще очаквам съвсем скоро това да се отрази и на сметките, и на топлоснабдяването на потребителите, каза зам.-министърът.

Според него, топлоснабдяването в малките населени места може да бъде решено с биомаса. Препоръката на заместник-министъра е да се работи за енергийно ефективно производство, за да не растат с такава скорост цените на топлоенергията и да се пести енергия.

Председателят на икономическа комисия Мартин Димитров изрази опасение, че след либерализацията на пазара на енергетиката може да се допусне значителен скок в цените. Според него ключов въпрос е как топлофикациите да станат по-ефективни. Ако не се правят достатъчно ремонти и смени на тръби, за да се намалят загубите на топлина по пътя от ТЕЦ-а до жилищните сгради, тогава ще плащат на държавата много големи глоби, уточни Димитров. Парите от тях пък ще отиват за саниране на блокове.

Димитров каза, че в разходната политика на дружествата има резерви. Той също даде препоръка за по-голяма прозрачност на сметките за парно, заради множеството писма на потребители до парламентарната комисия.

Кражбата на ток, по думите му, също е проблем, който не е решен. Димитров каза, че очаква Законът за енергетиката да бъде приет до следващия отоплителен сезон.

"Топлофикация - София" до година-две може да започне строежа на инсталацията за евтино парно и електричество от изгорения софийски боклук. Проектът ще струва до 200 млн. лв. Само за първите десет години инсталацията може да икономиса природен газ за милиарди.

Нагласите на столичната топлофикация е да спре парното след Великденските празници. Всичко обаче зависи от времето.

По данни на енергийното министерство, топлопроизводството в страната е нараснало с над 4 хиляди мегаватчаса.

Мястото на топлофикационния сектор е 5,2 на сто от общото производство на енергията в страната. Увеличено е и крайното потребление най-вероятно заради тежката зима и нарасналия жилищен фонд - с около 30 на сто за стопанския и за битовия сектор.

Топлофикационните дружества са с превес на реализирана енергия с над 50 процента. С най-голяма инсталирана мощност и с най-голямо количество произведена енергия е ТЕЦ "София" - близо 4000 mw.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст