Билетите за градски транспорт скочиха с 50% в страната

БГ Бизнес

В Столична община наблюдават обезпокоителната тенденция

Средната цена на билета за градски транспорт в страната е увеличена средно с 50%.

Това каза за bTV Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи (КАП).

Стойността на билетите ще варира между 1,20 лв. и 1,50 лв. за цялата страна, като само няколко български града все още не са вдигнали цените.

Стойността ще се определи в зависимост от това на каква цена са участвали превозвачите в обществените поръчки, добави Милтенова пред БТА.

В Благоевград, които преди броени дни обявиха повишение в цената на билетите си за градски транспорт, обществената поръчка е била 0,80 лв. В момента градският билет там е поскъпнал с 50% и струва 1,20 лв.

Най-вероятно във времето стойността ще бъде изравнена навсякъде до 1,50 лв., прогнозира Милтенова.

„До този момент не се е обсъждала промяна на цените на билетите за градските линии в София, защото не е внесено такова предложение. Въпреки това ние следим какво се случва в страната и това е обезпокоително“, каза за bTV зам.-кметът на община София по финансите и здравеопазването Дончо Барбалов.

Една от основните причини, която определя повишението на цените, е все още невъзстановеното състояние на сектора след пандемията, което е допълнително утежнено от високите цени на горивата. Като следствие са поскъпнали всички консумативи като гуми, смазочни материали, резервни части, поддръжка, застраховки и т.н.

„Цената на градските превози, която е фиксирана още 2015-2017 г., не е променяна повече от 5-7 години на отделните места", пояснява Милтенова.

Инфлацията се отразява много негативно на сектора и единственият вариант в момента е увеличение на цените, след като в бюджета не са предвидени средства за подпомагане на автобусния бранш, казва още тя.

Междуселищни превози

На национално ниво средно около 30% ще бъде увеличението на междуселищните превози, каза Милтенова. То ще се определи от цените, на които досега е извършван превозът, също и от стойността, при която превозвачите са кандидатствали и участвали в обществените поръчки. Ние освен увеличение на цената, търсим и социална справедливост в случая, заяви председателят на КАП.

По думите ѝ, ако се базира на пазарната цена, градският билет трябва да бъде 3 лв.

„Това обаче е неприемливо и недопустимо да се случи, защото съотнесено към трудовите възнаграждения и пенсиите на хората, подобна цена е непосилна за българския потребител и услугата няма да бъде ползвана“, допълват от КАП.

„Опитваме се да балансираме увеличението да не се отрази толкова шоково на хората, затова по междуселищните линии ще бъде от 0,50 лв. до 1 лв.“, уточнява Милтенова.

По републиканска транспортна схема съответно завишението ще бъде малко по-голямо. Например Благоевград - София е с 20%, или 2 лв., изразено в пари. Билетът досега е бил 10 лв., става 12 лв. По направлението Перник - София също ще се пътува с 20% по-скъп билет, защото от 3 лв. става 3,60 лв.

В момента поетапно се увеличават цените след разговори между съответните превозвачи и общината възложител. В Перник ще влязат от 15 март, вече са вдигнати в Благоевград, Стара Загора, Момчилград, Севлиево, вероятно до 1 април ще бъдат увеличени навсякъде, каза Милтенова.

Браншът продължава да се свива и въпреки увеличението на цената на билета много населени места ще останат без транспорт, предупреди председателят на КАП. Според нея дори с това увеличение загубите не могат да се компенсират.

Само в Плевен за девет автобусни линии превозвачите са подали уведомление в общината и от 1 април ще преустановят превозите. Следващата седмица предстои превозвачите от Русе да уведомят общината кои са линиите, които ще преустановят да изпълняват поради липса на пътници, каза Милтенова. Баланс може да се получи единствено с намеса на държавата, определят от КАП.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст