Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
От бранша се оплакват от "сив" внос на бракувана продукция
Производителите на зеленчуци готвят мащабни протести. Причината са опасенията им, че и тази година няма да могат да продадат продукцията си. След дни започва сезонът на доматите и краставиците, но пазар за българската стока няма.
На спешно съвещание в най-голямата оранжерия в Петрич, зеленчукопроизводители обсъдиха проблемите и мерките, които ще предприемат. „Сигурно ще изполягаме всички по асфалта и може би ще стигнем до по- сложни неща... Няма какво да се плашим, всеки има кредити, всеки има семейства, всеки иска да живее”, обобщи Костадин Стаменов.
До дни всички домати в тази оранжерия ще узреят, голяма част от тях обаче няма да стигнат до пазара, а ще бъдат изхвърлени на пътя от протестиращите земеделци.
Кой е виновен?
Някои вече са пред фалит. От бранша твърдят, че стоката им е първо качество, но няма пазар за нея заради вноса от чужбина.
Според председателя на Сдружение „Югозапад 2013” Георги Кафтанов, нелоялната конкуренция идва най-вече от Гърция, като у нас се внася и бракувана продукция без никакви документи. „Всичко е надолу с главата”, недоволства той.
На пазарите в южната ни съседка е практика в края на деня залежалата стока да се изхвърля като бракувана. Това е моментът всеки, който иска да се запаси с домати и краставици например, които може да внесе уж за лична консумация, а после да продаде на безценица.
„Аз твърдя, че в нашия отрасъл 70 до 80 процента е в сивата икономика. Това трябва всички граждани на Република България да знаят: който отиде да си купи домати и краставици, да си иска касов бон”, призова зеленчукопроизводителят Велин Георгиев.
Какво искат от държавата?
Зеленчукопроизводителите настояват за държавна намеса, спиране на вноса и субсидиране на земеделието.
Към момента производителите на домати получават по 8 стотинки субсидия за килограм свръхкачествена продукция. Едно от исканията им е да бъдат отпуснати повече пари за земеделие, за да бъдат конкурентоспособни на колегите си от Европейския съюз.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи