Заради валежите - реколтата у нас под въпрос

БГ Бизнес

Ако не спрат пороите, няма да вкусим български плодове и зеленчуци

Земеделците отчитат големи загуби от пороите и наводненията. В някои райони на страната продукцията е напълно унищожена. Има ли опасност тази година да не вкусим български плодове и зеленчуци?

Със сигурност природата няма да успее да унищожи всичко родно, но към днешна дата прогнозите са да ядем повече вносни плодове и зеленчуцци, особенно ако валежите не спрат.

Пример за сериозността на положението е лозов масив край Любимец, плувнал във вода. Тук не може да влезе никаква техника поне още две седмици, а сега е моментът за пръскане на лозята. Ако това не се случи, гроздето ще се разболее и реколтата ще бъде много слаба. Може да се пръска и от въздуха, но пак не трябва да вали поне ден. И ако за лозята има шанс, то при много други насаждения продукцията вече е напълно унищожена.

В известния с дините си Любимец тази година реколтата е ликвидирана. След неспиращите дъждове, на пръв поглед бостаните изглеждат свежи, но плод няма. Единствените оцелели ранни дини са с размер на слива и едва ли ще вържат, както казват земеделците.

„Ако не е хубаво времето - няма диня. Това се очертава на този етап. Ако продължава така - дъжд, град ,дъжд, град, не може да очакваме хубава диня,” оплаква се местният производител Илия.

Същото е положението и при ягодите, които за Свободко Богданов са поминък от 16 години. Тази година обаче половината реколта е унищожена: „Тази година е по-малко даже от 50%, защото последният дъжд ще унищожи цялата реколта. Иначе през зимата горе долу се справихме, нямаше измръзване на ягодите, но този дъжд...”

И докато при ягодите поне е останало нещо за продан, при пипера, доматите и патладжана положението ще е трагично. Разсадът вече е готов за засаждане, но нивите приличат повече на блата.

Някои производители са намерили изход от кризисната ситуация. Черешова градина край Стара Загора е покрита със специален найлон. По думите на управителя Александрос Андонакопулос така овошките са защитени от дъжда и градушката. Дори когато вали, в градината може да се работи. Спасената продукция обаче няма да стигне до българския клиент, а отива за износ.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст