„Ние не сме Дисниленд": Възмущение в Рим заради „гладиаторските“ битки на Airbnb в Колизеума
Туристи ще могат да участват в инсценирана битка в гладиаторско облекло
Университет, хора, капитали - това и в този ред е необходимо, за да стане човек предприемач
Предприемачеството у нас бе сред акцентите от втория ден на технологичната конференция WebIT България.
Главният редактор на списание Forbes България Йордан Матеев цитира проучване, според което основните спирачки у нас за стартиране на бизнес са липсата на начален капитал, на добър пример в семейството, както и неблагоприятната бизнес среда.
Като ключови за средата икономистът Георги Ангелов (институт "Отворено общество") определи макроикономическата стабилност - задължително условие за развитие на каквото и да е предприемачество, натрупването на капитали, екосистема за финансиране на предприемачите, образованието и университетите.
"Може неграмотен човек да стане предприемач, но не и в най-модерните направления на бизнеса", смята Ангелов.
Според него държавните програми за подпомагане на бизнеса често се провалят, защото не се променя средата. Той отчета и фактът, че предприемачите в България са по-малко склонни да рискуват. От 30 до 60 е процентът на хората в Европа, които искат да са предприемачи, не повече от 20% са тези, които се реализират.
Университет, хора, капитали - това и в този ред е необходимо, за да стане човек предприемач, смята от своя страна Елена Маринова от "Мусала Софт", компания в сферата на софтуерните услуги. "Винаги има някой по-добър от теб, но конкурентната среда те развива!”, категорична е тя.
"Повечето успели хора, които познавам са с голямо Его, огромно Его...", сподели още Маринова и посъветва: „Ако паднеш, използвай силата на удара от падането, за да се оттласнеш и да скочиш по-високо следващия път”.
"Няма държава в света, в която бизнесът да смята, че правителството й е страхотно!”, подчерта също Елена Маринова.
Според Явор Джонев от "Сирма груп" пък "в софтуерния бизнес смятаме, че сме се развили сравнително добре, защото държавата не ни е помагала"
Туристи ще могат да участват в инсценирана битка в гладиаторско облекло
Не забравяйте да следите за тези въпроси, които интервюиращият може да използва, за да ви изпита
Данните на комисията по стоковите борси и тържищата показват още, че килограм краве сирене струва 11.39 лв, а кашкавал "Витоша" 17.23 лв.